VOOR ZANDVOORT ENAERDENHOUT No. 37 ZONDAG 17 JANUARI 1915 3de Jaargang. Een levensvraag. DE ZONDAGSBODE VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG Abonnementsprijs Per Jaargang voor Zand voort 1.50 buiten (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers005 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort. jhr. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P. SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. G-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 1—5 regels0.55 Elke regel meer0.10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0 35 Elke regel meer«0 06 Bij abonnement extra korting Zondag 17 Januari 1915, Ned. Herv. Gemeente: v.m. 10 uur: Ds. HOOGENHUIZEN, van Amsterdam. Wilt gij gezond worden? Joh. 5 6. De vraag van den Heiland tot den mensch te Bethesda, die acht en dertig jaren krank gelegen had, werd door dezen beantwoord met de klachtniemand helpt mij en alleen kan ik het nietterwijl ik kom, zoo daalt een ander voor mij neder". Een rechtstreeksch antwoord op de tot hem gerichte vraag bevat zijn woord eigenlijk niet maar het „natuurlijk wil ik gezond worden" ligt er toch in opgesloten. Indien Jezus in onze dagen met deze vraag door onze huizen en hospitalen trok,' zou er niet een algemeen „O je, van ganscher harte" tot hem oprijzen, als een duizend voudig koor? Want hoe weinigen, vooral nadat de jeugd voorbij is, zijn eigenlijk kerngezond en hebben, wat hun lichaam betreft, niet een enkelen wensch. Veireweg de meesten onder de schijnbaar gezonden, hebben hier of daar een doorn in het vleesch, die pijn doet, een verborgen kruis dat hun vaak tranen gekost heeft. Heden willen wij die liefdevolle en belangstellende vraag van den Heiland beluisteren, waar zij tot ieder onzer van zijn hoogste behoeften spreekt en het „wilt gij gezond worden?" op de ziel toepassen. Welke antwoorden vernemen wij dan? Van zeer velen dit„Gezond worden Maar ik ben niet krank, ik ben gezond genoeg". Ach het geslacht der eigengerechtige Laodiceërs is nog niet uitgestorven, die het uitspreken„ik ben rijk er. verrijkt geworden en heb geens dings gebreken zij weten niet dat zij zijn „ellendig en jammerlijk en arm en blind en naakt". (Openb. 3 17). Waar geen gevoel van schuld is, kan ook geen behoefte aan verlossing noch aan een Verlosser gevonden worden. Zichzelven te kennen en te veroordeelen als een zondaar is voor den hoogmoedigen mensch zoo moeilijk. En Jezus moet zich droevig afkeeren. Een ander antwoord is dit„Ja ik ben krank, gansch verloren, en verdoemelijk en zou gaarne gezond worden, maar ik ben onmachtig tot eenig ding ik ben dood, een stok en een blok. Mocht het den Heere in zijn genade nog eens behagen mij levend en gezond te maken, maar het is zeker zijn tijd nog niet". Dit antwoord van ver keerde lijdelijkheid komt onder ons volk helaas, zeer veel voor en is de dood voor elke bekeering en toeneming van geestelijk leven. Bij zeer velen ligt de diepste grond voor dit antwoord hierin, dat men eigenlijk nog niet gezond wil worden, zoo mogelijk niet vóór het sterfbed, omdat men bang is voor de heiligheid die een gevolg van die gezondmaking zijn zal er zijn immers nog zonden die men niet wil opgeven. En dan krijgt God de schuld van des menschen onbekeerlijkheid. Weder een ander antwoord „Ja, ik zou o zoo gaarne gezond worden, en ik heb het al zoo lang gehoopt en telkens geprobeerd en allerlei middelen aangewend, maar het baat niet, ik blijf die ik was, ja soms heb ik het gevoel steeds kranker, steeds slechter te worden. De goede voornemens tot heiligheid worden telkens door mij ver broken, in den strijd tegen de zonden, met name de boezemzonden, lijd ik altijd weer de nederlaag. Ach, wie zal mij verlossen Arme zondaar, gij legt het verkeerd aan, zóo zult gij er nooit komen. Weet gij het nog niet, dat goede voornemens alleen niet baten, dat het strijden in eigen kracht noodwendig tot de nederlaag moet leiden, dat gij altijd op nieuw teleurgesteld zult worden en in moedeloosheid den strijd zult opgeven Jezus wil u leeren van eigen werk en kracht en deugd af te zien om op Hem alleen te bouwen. Ons staat de sterke held ter zij, Dien God zich heeft verkoren. Leer eindelijk u als een machtelooze aan dien Heiland overgeven, geloovende dat Hij alle dingen voor u volbracht heeft en ze ook in u volbrengen wil. Onze zaligheid is zijn werk, waarin wij mogen rusten. „Ik geloof de vergeving der zondenOnze heiligmaking is evenzeer zijn werk. „Hij is ons geworden wijsheid van God en rechtvaardigheid en heiligmaking en verlossing". (1 Cor. 1 30). „Wilt gij gezond worden „Ja Heer„Gelooft gij, dat ik dat doen kan „Ja Heer, maak Gij mij gezond v. L. W. GERTENBACH - Van Ostadestraat 13 - Telef. 145. Depót van de STOOMVERVERIJ en CHEMISCHE WASSCHERIJ J. LOTTGERING, Groote Houtstraat 5a, Haarlem - Telef. 1561 en 771. Stoomt on verft alle soorten Dames- en Heeren-Garderobe ving en onberispelijk s*" Speciale inrichting vnor het stoomon van Dekens, Bedden en Matrassen, -ttn Via Dolorosa. Ik zegen u, o weg van smart, Waarlangs mijn Heiland is getogen, Door 't wicht mijns kruises neergebogen, En kus uw steenen, ruw en hard, Via Dolorosa

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 1