Technisch Bnreao LEIDSCHE ALMANAK met Watergetij voor 1915. XZ J- LEEN DRUKWERKEN. De oorlog en de Zending. Vragenbus. Allerlei. Ti j Licht-, Kracht- en 5 Zwakstr.-Installaties. ELECTR. DRUKKERIJ P. SAAF ZANDVOORT geheel besteedde zuster Dina haar goede zorgen in 3707 gevallen. Van de 85 verpleegden behoorden er 63 tot de Ned. Hervormde, 12 tot de R. C., 2 tot de Luthersche, 6 tot de Doopsgezinde kerk, terwijl 1 patient tot geen kerk genootschap behoorde. Tien overleden patiënten werden afgelegd, 16 zieken werden naar Haarlem vervoerd, 6 maal moest onverwachts hulp worden geboden, terwijl de zuster één nacht heeft gewaakt. De afdeeling Zandvoort der N. C. G. O. V. houdt 22 Januari, 's avonds 8 uur een ledenvergadering in ,,Ons Huis". Openbare samenkomsten worden, vanwege de afdeeling gehouden, telkens 8 uur 's avonds in „Ons Huis": 29 |anuari. Spreker Os. van Paassen, uit Haarlem. 5 Februari. Ds. Montijn, 19 Ds. Vunderink 26 de heer van Marle Burgerlijke Stand van Zandvoort. 8—15 Januari 1915. Ondertrouwd: C. Keur en A. Draijer. P. Keur en M. Zwemmer. Geboren: Johanna Margaretha Georgina Elisabeth, dochter van A. Loos en M. Weber. Comelis. zoon van C. Hovingh enj. M. Oosterhuis. Andries Cornell's, zoon van N. H. Dalman en B. Baan. (Vervolg.) Een laatste droevige schade, die ik vermelden wil, is het verlies van kostbare jonge menschenlevens, die in den dienst van het Koninkrijk Oods zoo heerlijk en vruchtbaar lange jaren hadden kun nen arbeiden en thans wreed worden neergeveld in den strijd tegen broeders. Tweemaal werd ik onlangs droevig getroffen door een dergelijk bericht. Het eerste betrof de, ook in onze koloniën, op Borneo en Sumatra arbeidende Rijnsche Zending te Barmen. Een groot aantal jonge mannen, zendeling kweekelingen, waren naar het front ver trokken daarvan waren er reeds een paar gesneuveld en velen verwond en gevangen. Hoevelen zullen er gezond terugkeeren en geschikt om hun studie voort te zetten en eenmaal naar de heiden- landen heen te gaan Het tweede bericht betrof de fransche protestantsche Zending. Ook deze heeft reeds gevoelige verliezen geleden. Twee daarvan zijn bijzonder treffend. De heer Frank Escande, die van 1910 tot 1912 reeds zendeling aan de Zambezi was geweest en weldra daarheen zou terugkeeren, werd, begin September, door een granaat gedood. Hij was sergeant bij de artillerie en verdedigde een brug over de Aisne. En den 12den van diezelfde maand stierf, te Betheny bij Reims, door een kogel getroffen terwijl hij bezig was een gewonden sergeant te verbinden. Francis Monod, zoon van den predikant te Rijssel, éen van dat geslacht dat reeds zoovele edele mannen aan het Koninkrijk Gods gegeven heeft. De heer Monod was student in de theologie en hoopte, na het eindigen van zijn studie, als zende ling te vertrekken. Hij was een jonge man van groote gaven, die zich geheel aan den Heer gegeven had en reeds een gezegenden invloed op zijn medestudenten uitoefende door zijn heiligen en godverheerlijkenden wandel. Men koesterde van hem de schoonste verwachtingen voor het zendingsveld. En aan al die verwachtingen zijn thans de bodem ingeslagen. Welk een verlies! Ja, welk een verlies! En hoevelen zullen nog volgen, eer de oor log ten einde is. En toch, God regeert. Hij is de Koning der Koningen en de Heer der Heeren. En Zijn Koninkrijk komt. Maar ach, hoezeer wordt de komst van dat Koninkrijk door de zonden der wereld tegengehouden (Slot volgt.) v. L. (Niet onderteekende vragen worden niet beantwoord). Vraag. Wat beteekent Lukas 10 4: „Draagt geen buidel, noch male, noch schoenen, en groet niemand op den weg Wat wordt met „buidel" bedoeld, wat met „male?" Waarom mochten de dis cipelen geen schoenen dragen? Moesten zij dan blootsvoets loopen En waarom mochten zij niemand groeten Moet een christen dan niet beleefd zijn Antwoord. De buidel is de geldbuidel; vergelijk Matth.l0:9, waar den apostelen verboden wordt goud-, zilver-of kopergeld mede te nemen. De Heiland wil namelijk, dat zij die de blijde boodschap uit den mond der discipelen van Jezus hooren, ook voor hun levens onderhoud zullen zorgen; zij behoeven dus zeiven niets mede te nemen. Zóo moest het zijn; zoo is het echter niet altijd geweest en in de heidenianden, waar de boodschap eerst nog moet aangenomen worden, gaat dit ook moeilijk. Paulus zelf heeft altijd door tenten maken in zijn eigen onderhoud voorzien en beroemde zich er op, dat hij niemand lastig was geweest, al nam hij met dankbaarheid de gaven aan, hem door de geloovigen geschonken, zooals uit den brief aan de Filippenzen blijkt (4:10, 14 18) De gemeenten in christenlanden, die maar al te dikwijls hun leeraars en evangelisten laten hongerlijden, mochten dit gebod van den Heer wel eens ernstig overdenken. De male is de reiszak, een lederen, aan riemen over de schouders gedragen ransel; deze was ook onnoodig, daar zij mochten verwachten alles te zullen ontvangen wat zij noodig hadden.— De schoenen zijn in het meervoud bedoeld, evenals de twee rokken of onderkleederen uit Matth. 10 10. Weder om dezelfde reden be hoefden zij geen kleedingstukken of extra paar schoenen mede te nemen. Deze moesten hun ook gegeven worden. Zij liepen dus niet blootsvoets. Wat eindelijk het niet groeten betreft, zeker moet de christen altijd beleefd en vriendelijk zijn, en een eenvoudige, be leefde of vriendelijke groet die den reiziger niet ophield, was zeker niet verboden. Maar op dat niet opgehouden worden komt het aan. De begroetingen in het Oosten gaan vaak met vele plichtplegingen gepaard en daarop volgt dan soms een zich nederzetten en een gesprek. Dat alles houdt op, en de discipel, door Jezus uitgezonden om het evangelie te ver kondigen, mag zich door niets van het doel van zijn tocht laten af houden. Daarbij komt nog iets. Het woord, in onze vertaling door „groeten" weergegeven, kan ook beteekenen: ,.een kort bezoek aan die begroeting verbinden". Zoo lezen wij van Agrippa en Bernice dat zij Festus kwamen begroeten. (Hand. 25 13) en wij weten dat zij eenige dagen bij hem bleven. Zoo vinden wij het ook in Hand. 20 1, waar Paulus de discipelen tot zich roept en groet, dat is af scheid van hen neemt. Welnu, elk oponthoud moest door de discipelen vermeden worden. Vandaar geen lange begroetingen op den wegen geen uitstapjes om vrienden of kennissen te gaan opzoeken. v. L. Verzameld door C. B. BIJ EEN ZWALUW. De zwaluw vliegt door 't ruim en zingt haar blijde zangen. Wat, zoo zij van den Heer geen vleuglen had ontvangen? Mijn vleuglen zijn 't geloof, mijn zangen zijn gebeên. Wanneer 'k geloof en zing, vliegt alle twijfel heen. ADVERTENTIE N. In SAAF's BOEKHANDEL verkrijgbaar a 15 ct. VAN SPEIJKSTR 4. Interc. Telef. No. 101. Aanbevelend, beveelt zich beleefd aan voor de levering van alle mogelijke

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 3