VOOR ZANDVOORT ENAERDENHOUT No. 41 ZONDAG 14 FEBRUARI 1915 3de Jaargang. De Goël DE ZONDAGSBODE V E R S C H IJ N T E L K E N Z A T E R D A O Abonnementsprijs Per Jaargang voor Zandvoort 1.50 buiten (franco) 250 Afzonderlijke nummers0C5 REDACTIE: G. POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort. Jhr. Dr. M. F. van LENNEP - Aerdenhout. Adres voor de Administratie P. SAAF, Burgemeester Engelbertsstr. 9-13 Zandvoort - Telefoon No. 27 Advertentiën 1—5 regels0.55 Elke regel meer0.10 Dienstaanbiedingen 1—5 regels 0.35 Elke regel meer006 Bij abonnement extra korting Zondag 14 Februari 1915, Ned. Herv. Gemeente: v.m. 10 uur: Ds. P. E. BARBAS, Pred. te Haarlem, i. Gij zijt de losser. Ruth 3 9. Er zijn enkele hebreeuwsche en griekscbe woorden in onzen bijbel, die langzamerhand burgerrecht gekregen heb ben, bij de meeste bijbellezers bekend zijn en door hen verstaan worden. Ik denk aan „Immanuel" (God met ons,) Messias, Christus (Gezalfde,) Eben Haëzer (Steen der hulpe) enz. Het woord „Goël,'' dat in onzen bijbel door losser of verlosser vertaald wordt, is ook wel waard bij de gemeente van Christus bekend te zijn en door haar in eere te worden gehouden. Immers, Hij, onze Heiland, is onze ware Goël, Hij van wien de goëls of lossers in Israëls geschiedenis slechts afschaduwingen waren. In ons tekstverhaal stelt Ruth de moabietische, de vriendelijke schoondochter van Naomi, zich onder bescher ming van Boaz, een bloedverwant van haar overleden man en zegt „breid uw vleugel uit over uwe dienstmaagd, want gij zijt de goël (of losser.) Wat moest de losser in Israël doen In den regel is hij de naaste mannelijke bloedverwant en zijn plicht is hande lend op te treden, waar de belangen van zijn bloedverwant dit vereischen. Die handeling is tot vier hoofdpunten terug te brengen De goël lost het erfgoed, den persoon, het bloed, de weduwe. Als zoodanig is hij telkens het beeld van Christus, den >varen Goël. Zoo lezen wij in Jesaja 59 20 „Er zal een Goël (Verlosser) tot Zion komen, voor degenen die zich bekeeren van de overtreding in Jacob, spreekt de Heere." Wij willen die vier hoofdpunten van het werk van den Goël nader beschouwen en daarbij telkens het oog op Christus, den waren Goël, slaan. De goël lost het erfgoed. „Wanneer uw broeder zal verarmd zijn," zoo luidde het in de Mozaïsche wet, „en iets van zijn bezitting zal verkocht hebben, zoo zal zijn losser, die hem nabestaande is, komen en zal het verkochte zijns broeders lossen." God had dit alzoo bepaald, opdal het land, dat gelijkelijk onder de stammen en gezinshoofden verdeeld was, niet vervreemd zou worden, maar telkens weer tot de familie zou terugkeeren. Een wijze bepaling voorwaar, tegen armoede en groot grondbezit. Zoo vinden wij hier in de geschiedenis van Ruth, dat het land dat vroeger aan Elimelech had toebehoord en door Naomi, zijn weduwe, uit armoede verkocht was, door Boaz, den rijken bloedverwant van Elimelech wordt gelost, teruggekocht. Wanneer wij dit toepassen op Christus, als den Goël van het menscheüjk geslacht, wat vinden wij dan Aan Adam, het eerste hoofd der menschheid, was de aarde gegeven om die te bouwen en te bewaren. Hij valt en wordt uit Eden verdreven, terwijl de aarde om zijnentwil vervloekt wordtzij zou den mensch doornen en distelen voortbrengen en in het zweet zijns aanschijns zou hij op die aarde zijn brood eten. Die aarde, waarop de zonde woont en heerscht, wordt nu in zekeren zin het eigendom, het gebied van den Satan, die zich zeer goed daarvan be wust is en den Heiland, bij de verzoeking in de woestijn, de macht en heerlijkheid van de koninkrijken der wereld aanbiedt, zeggende „zij is mij overgegeven en ik geef ze wien ik ook wil." De Heiland spreekt ook van hem als van den „Overste dezer wereld." Nu komt de tweede Adam, Jezus Christus, de ware Goël hij verlaat zijn heerlijkheid en daalt op deze donkere, door de zonde bedorven en verwoeste aarde neder om den verloren mensch te redden en de aarde voor die vernieuwde menschheid weder te heroveren en te verheerlijken. Hij wil die aarde echter niet van den Satan aannemen op de voor waarde, door dezen gesteld dat Jezus hem zal hulde doen neen. hij kiest den weg van lijden en dood. Hij neemt de zonde der wereld op zich en met de zonde den vloek. Ziet hem daar staan in het rechthuis van Pilatus, door de ruwe soldatenbende omringd, bespuwd, geslagen, gehoond. Wat draagt hij op het hoofd? Een kroon? Ja, maar van doornen. Waarom van doornen Die doornen zijn het zinnebeeld van den vloek, die op de aarde rust. Die vloek wordt op hem gelegd. Hij aanvaardt dien nu wordt de vloek weggenomen en de aarde kan vernieuwd, verheerlijkt worden. Paulus spreekt er van hoe het gansche schepsel zucht en der vergankelijkheid onderworpen is ter oorzake van de zonde van den mensch, en dat het eenmaal hoopt vrijge maakt te worden van de dienstbaarheid der verderfenis, tot de vrijheid der heerlijkheid der kinderen Gods. (Roin. 8 2022.) En Jesaja voorspelt reeds een nieuwe aarde, waarvan wij de heerlijke vervulling zien in het nieuwe Jeruzalem, waarvan ons de Openbaring spreekt. Een aarde zonder zonde, zonder vloek, zonder doornen, waar de rivier van het water des levens stroomt en de boom des levens zijn vrucht geeft. Van die aarde zegt Jezus in de zalig sprekingen (Matth 5 5) dat de zachtmoedigen haar zul len beërven. W. GERTENBACH - Van Ostadestraat 13 - Telef. 145. Depót van de ST00MVERVER1J en CHEMISCHE WASSCHERIJ J. LOTTGERING, Groote Houtstraat 5a, Haarlem - Telef. 1561 en 771. Stoomt en verft alle soorten Dames- en Heeren-Garderobe vlug en onberispelijk ia*" Speciale inricbting voor het stoomen van Dekens. Bedden en Matrassen. "*o

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 1