Technisch Bureau KERKBOEKEN Mededeelingen. Vragenbus- Ad vertentiën. WINKELJUFFROUW of KINDERJUFFROUW Licht-, Kracht- en J Zwakstr -Installaties. Z. J. LEEN- SAAF's Boekhandel, r van het „Groot Badhuis" waren tal van smaakvolle en waarde volle voorwerpen geëtaleerd. Maar voor de ingewijden, die achter de schermen hadden gekeken, die wisten wat er aan die tentoonstelling vóóraf was gegaan, was er oneindig meer oorzaak om zich in haar welslagen te verheugen. Het Dames-Comité heeft de plannen ontworpen, zorgvuldig voorbereid en uitgewerkt met een energie en toewijding, nietgenoegte waardeeren enteroemen. Het lijkt zoo eenvoudig. Men maakt loten, vraagt prijzen, schikt die, verloot ze en het geld wordt afgedragen voor het beoogde doel. Intusschen, wie van de étalage-kast in den winkel naar de fabriek gaat, is wijzer. Wat is er hard gewerkt om 2050 loten te plaatsen! Met welk een onverflauwden ijver heeft Mevrouw Beeckman, de presidente van het Dames-Comité, haar plan om geld te krijgen doorgezet en tot een goed einde gebracht! Hoe eendrachtig is er door de andere leden samengewerkt 1 Wat hebben de Heer en Mevrouw Stom zich uitgesloofd en alles zoo practisch en kunstig mogelijk gearrangeerd! Hoe sym pathiek was de inzending der hoofdprijzen: twee schilde rijen, een landschap van den Heer Timmermans en een stilleven van den Heer Dekker, twee Belgische kunstschilders, die zóó aan Zandvoort vergelden wilden wat daar voor hun gevluchte landgenooten is gedaan! Hoe allerliefst be dacht was het van eenige Belgische vluchtelingen om hand werkjes in te zenden met echte kant! Welk een kunststuk was die bloemtuil van fijne koperen bloemen, met de hand gemodelleerd Inderdaad, de tentoonstelling was een succes. En die zoo gelukkig waren een of meerdere prijzen te trekken, zullen er geen spijt van hebben hun kwartjes voor 't goede doel geofferd te hebben. Ook het kleine heeft groote waarde, omdat het uit liefde werd afgestaan. De opbrengst der verloting, plus de giften, bedraagt in totaal f 757.25, ongetwijfeld voldoende geld om de wekelijksche uitkeeringen deze maand nog te doen plaats hebben. Dan is het April. En zoo er dan nog enkele gezinnen zijn die door de tijdsomstandigheden in bijzondere moeilijkheden verkeeren, de groote massa is zóó den winter doorgeholpen, dat ze dan zichzelf zal dienen te redden, hetgeen ze ongetwijfeld kan, indien zij werkelijk wil. M. J. B. De aanneming dernieuwe lidmaten is bepaald op Dinsdag, 30 Maart 1915, 's avonds om 7 uur inde consistoriekamer. De bevestiging op Goeden Vrijdag, 2 April 1915, 's mor gens om 10 uur, door Dr. J. Weener, predikant te Haarlem. Het avondmaal op Goeden Vrijdag, 2 April 1915,'s avonds om 7 uur, door Ds. C. J. van Paassen, predikant te Haarlem. De e. v, doopsbediening zal plaats hebben op Zondag 11 April, Aangifte des Zaterdags te voren, 's avonds vaii 89 uur in de consistoriekamer. Openbate Samenkomst op Vrijdag 26 Maart, 's avonds 8 uur in „Ons Huis". Spreker: Ds. Vunderink uit Haarlem. Burgerlijke Stand van Zandvoort. 12—19 Maart 1915. GeborenCornells, zoon van C. Keur en J. P. van der Kodde. Maartje, dochter van Jan Koper en N. Schuiten. Engelmundus Anthonius Josephus, zoon van C. van der Valk en D. van Koutrik. Overleden: S. Zwemmer—Molenaar. 60 jr. M. van Deursenvan der Schinkel. 42. jr. (Niet onderteekende vragen worden niet beantwoord). Vraag. Wat beteekent in Psalm 60 10 „Moab is mijn waschpot, op Edom zal ik mijn schoen werpen"? Antwoord. David verheugt zich in dezen psalm in de overwinningen, hem door God geschonken. In de verzen 8 en 9 wijst hij er op, dat het gansche land van Israël, ten oosten en ten westen van den Jordaan, hem toebehoort. De machtige stam van Efraïm beschut zijn hoofd en Juda is zijn heerschersslafvan Jeruzalem, de residentie, gaat immers de wet uit. Maar de vijandelijke landen worden onderworpen. ,,Moab is mijn waschbekken", d. i. het dient tot kom om daarin de voeten te wasschen, een betuiging van smaad dus en een teeken dat het land overwonnen is. ,,Op Edom werp ik mijn schoen". Dit beteekent: ik neem het in bezit. Als men een stuk land of iets dergelijks in bezit nam, deed men dit door er den voet op te zetten of den schoen op te werpen. Het derde gedeelte van liet 10de vers „juich over mij, o gij Palestina, beteekent eigenlijk „over het land der Filistijnen juich ik als overwinnaar". Vraag. Wat beteekent Deut. 24 6 „Men zal beide molensteenen, immers den bovensten molensteen niet te pand nemen; want hij neemt de ziel te pand"? Antwoord. Dit is een voorschrift van menschlievend- heid, zooals er zoo vele in de wet van Mozes te vinden zijn. De beide molensteenen vormen te zamen den hand molen, die in iedere Israelietische woning te vinden was. De onderste lag vast, de bovenste werd met de hand rondgedraaid. Eiken dag werd daarin het graan tot meel gemalen dat men voor het onderhoud van het gezin noodig had. Deze arbeid geschiedde door de vrouw des huizes, in de rijkere gezinnen door de slavin. Nam nu de geldschieter, die het recht had een onderpand voor het geleende geld te vragen, den bovensten molensteen of den geheelen handmolen mede, dan verhinderde hij daarmede de bereiding van het brood en tastte dus het leven aan van het gezin. „Hij neemt de ziel te pand" beteekent: „hij legt beslag op het leven". Dit was dus terecht verboden. Iets dergelijks vinden wij in de verzen 10—13 van hetzelfde hoofdstuk en in Exod. 22 26, 27. Daar is het pand het kleed of de mantel van den schuldenaar. Dit moest, indien het te pand gegeven was, vóór zonsondergang worden teruggebracht; de arme man gebruikte zijn mantel immers als deken en kon er des nachts niet buiten. v. L. DUIFJE KONING -Hollenbero, diep getroffen door de talrijke bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van haar 80sten verjaardag ontvangen, betuigt daarvoor op deze wijze haar hartelijken dank. Een net BURGERMEISJE zag zich voor het a.s. seizoen gaarne geplaatst als Br. fr. A. GREVE, Frederik Hendrik straat 162, Amsterdam. VAN SPEIJKSTR 4. lnterc. Telef. No. 101. Aanbevelend, in ruime sorteering voorhanden. Beleefd aanbevelend, ZANDVOORT.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 3