Ook van Zondagsrust geldt: wie niet vöór haar is, is tégen haar. Zons-ondergang. Voor eiken dag. Mededeeiingen. FEUILLETON. Ik heb gezien des hemels voorportalen. Getoond door 's Heeren eigen hand, In 't stille avondzonnestralen Na feilen zonnebrand. Aan rondom schemerenden avondhemel Stond al de grootsche, stille pracht Der wereld, waar na 't aardsch gewemel Gods eeuwge vrede wacht. 't Was alles stil, geen ster zelfs sprak heur tale. Maar grootscher dan de zachte schijn Van licht, kon woord noch ster verhalen Hoe schoon het daar moet zijn. Zandvoort, Juni 1915. J. A. v. L. Verzameld door C. B. Er is altijd een beste wijze om iets te doen, al is het maar het koken van een ei. Emerson. Menige listige lage sinjeur weet maar netjes aan zijn plicht tot arbeid te ontkomen, en in plaats van trouw de hand te leggen aan den wereldkruiwagen met zijn duizend millioen handvatsels, slaagt hij er in op een kant te klauteren en zich gemakkelijk te laten voortkruien. Carlyle. Elke smart die niet eindigt in vreugde, is in Gods oogen wanorde. Vinet. De slang in het paradijs dacht: „ik ga niet naar Adam, de mannen zijn standvastigik ga liever naar Eva, de vrouwen luisteren naar iedereen". Talmud. Wat God u ook moge schenken en beloven, buiten Hem zeiven heeft het toch geen waarde. Wat is de gansche hemel? Wat is de gansche aarde? Wat is de gansche zee Wat zijn alle sterren Wat is de zon Wat is de maan Wat is alles? Naar den Schepper van dit alles smacht ik, naar Hem, tot wien ik zeggen kanBij U Heer, is de levensbronAugustinus. Wie wraak neemt, stelt zich op één lijn met zijn vijanden wie hen vergeeft, is hun meerdere. Baco. De Heer wil niet dat wij onze bekeering aan de groote klok hangen, maar dat wij haar stil in eigen kring beoefenen. Da Costa. Zandvoort. Bekendmaking. Door Heeren Kerkvoogden wordt aan de alhier vertoevende Badgasten medegedeeld dat bij den Koster, bij vooruitbetaling, seizoenkaarten verkrijgbaar zijn, geldig voor een zitplaats in de Ned. Hervormde Kerk, tegen den prijs van f2.50 per plaats. Deze kaarten, welke niet'persoonlijk zijn, zijn tot ultimo September geldig. Tevens wordt aan de houders(sters) van zitplaatsen in de Ned. Hervormde Kerk alhier medegedeeld „Wanneer de plaats bij den aanvang der godsdienstoefening niet in gebruik is genomen, kan daarover door of ten behoeve van anderen worden beschikt". 7 Juni 1915. De Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. van Zandvoort. De Extra-collecte, 1.1. Zondag voor de Kerk gehouden bedroeg f 20.05. Leonor de Cisneros. VI Gonzalo de Illescas, een roomsche tijdgenoot, die bij het auto de fe tegenwoordig was en de gebeurtenissen van dien dag later heeftteboek gesteld, schrijft dat Herrezuelo op het schavot en op den brandstapel verhard bleef: ,.op zijn gelaat was een droefheid uitgedrukt, zóó vreemd als ik nog nimmer zag. een smart als van iemand, die zoo aanstonds bij zijn makker en meester Luther in de hel zal zijn." Wij zullen dichter bij de waarheid zijn als wij die uitdrukking van diepen weemoed op het gelaat van den geloofsheld en martelaar aan de bittere smart toeschrijven, die zijn ziel vervulde bij de gedachte aan zijn echtgenoote. Zij, die thans naast hem op den brandstapel had moeten staan om straks met hem op te varen naar de gewesten des lichts, had haar Heiland ver loochend 1 En wat zal er in het hart van de ongelukkige vrouw zijn omgegaan in die lange, vreeselijke uren Hoe zal zij het oogenblik vervloekt hebben waarop haar mond de herroepingsformule uit sprak! lnnerlijken vrede had zij natuurlijk sinds dat uur niet meer gehad; doch misschien had zij zich nog met een hereeniging met den ge liefden echtgenoot gevleid. Doch op dezen dag is ook aan deze laatste verwachting de bodem ingeslagen. Haar echtgenoot is veroordeeld straks zal hij worden weggeleid om den wreeden vuurdood te sterven. En zij, zij zal worden teruggebracht naar het donkere kerkerhol van de inquisitie. Immers, de inquisitie laat haar slachtoffers niet los, zelfs niet degenen die het geloof hebben afgezworen. Zij heeft haar vonnis gehoord: levenslange gevangenisstrafIn uit wendige boetedoening en bekleed met den sambenito, het gewaad der schande, zal zij voortaan haar dagen moeten doorbrengen, terwijl daar binnen het berouw knaagt. Arme, beklagens waardige vrouwKon zij maar weer haar af zwering herroepen en zich naast haar echtgenoot plaatsen om met hem te sterven! Zie,daar zijn vier vrouwen onder de ter dood veroordeelden die zijn moediger geweest dan zij. Maar het is te laat; zij moet den lijdensbeker tot het einde uitdrinkenzij kan thans niet terug. En die diep droeve uitdrukking op het gelaat van haar echtgenoot, waarvan zij de oorzaak maar al te goed kan gissen, is de bitterste droppel in dien lijdensbeker. Spreken kan hij niet, de tong is hem vastgeschroefdmaar hij smeekt door die droeve uitdrukking: „keer terug van uw dwaal weg", en zijn hart bidt voor haar- Het was nu vier uur in den middag. Van des morgens vijf uur af hadden de ongelukkige slachtoffers op het schavot doorgebracht. Een eindelooze dag, een gruwelijke marteling. Maar het uur der bevrijding voor de ter dood ver oordeelden was geslagen. Zij werden naar den „quemadero", de „brandplaats" even buiten de stad geleid. Daar staan de brandstapels gereed. Van de veertien veroordeelden ontvingen dertien de gunst van de „garrote", dat is om geworgd te worden eer de brandstapel wordt aangestoken. Slechts Herrezuelo werd levend verbrand,doch een hellebaardier, medelijdender dan de vrome inquisiteuren, doorstak hem eer hij den dood in de vlammen gevonden had. En Leonor de Cisneros? Zij wordt naar de gevangenis teruggebracht, maar hoezeer ver anderd Die blik van haar echtgenoot heeft haar hart doorboord, evenals de blik vanjezus het hart van den discipel die hem verloochend had. Zij herroept haar afwering, zij smeekt om even als haar echtgenoot, haar Heiland ook op den brandstapel te mogen belijden. Maar zij zal het ondervinden, in welke wreede klauwen zij gevallen is. Die vreugde, waarnaar zij ver langt, zullen de rechters haar zoo spoedig niet geven. Neen, dien triomf gunnen zij het protestantisme niet; dat ware een te groote schande voor de roomsche kerk, wanneer die „verzoende" weer afviel en een zwakke vrouw zooveel inquisiteuren te sterk was. En zij houden haar nog gevangen, negen lange jaren, en twisten en debatteeren met haar. Negen jaren in den kerker, in plaats van in de heerlijkheid. O was zij maar met haar echtgenoot gestorven Maar de zwakke vrouw is hun te sterk, want haar Heiland, die haar heeft vergeven en weder aangenomen, is met haar en ondersteunt haar. Eindelijk breekt ook voor haar het uur der verlossing aan. Weer opent zich de kerkerdeur, evenals op dien 21sten Mei 1559; thans is het de 26ste September 1568 Weer beklimt zij het schavot; geen vrienden of bekenden zijn er om haar in haar laatste oogenblikken te sterken, maar de Heer verlaat haar niet. Met blijdschap hoort zij haar vonnis: „de dood op den brand stapel"; evenals haar echtgenoot zal zij levend worden verbrand. Dezelfde geschiedschrijver Gonzalo de Illescas, die het einde van haar echtgenoot opteekende, was ook bij haar sterven tegenwoordig en getuigde later: „niets kon het hardnekkige hart van die verharde vrouw bewegen, daarom werd zij levend verbrand". Leonor de Cisneros was met haar echtgenoot Antonio de Herrezuelo in de heerlijkheid hereenigd. M. F. v. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1915 | | pagina 2