Uit de Gemeente. maar in stilte meegeraden door velen, die al lang geen kinderen meer zijn, t Was zooals het op een kinderfeest en in de kerk behoort: de tijd was om, eer men het wist. De bediening van den Doop zal niet 2 Januari maar 9 Januari plaats hebben. Burgerlijke Stand van Bloemendaal. GeborenFranciscus Anthonius Johannes, zoon van Q. F. M. Roozen en A. A. Grippeling. Geertruida Helena, dochter van W. P. P. Kol en H. van Opzeeland. OndertrouwdC. van Nugteren en A. M. M. E. Spoor. GetrouwdA. F. Knoop en A. Vermeer. Overleden: J. C. Englbertsen, 62 j. M. M. H. Paps, 87 j. J. van Eden, 85 j. Zandvoort 6 Kerstfeestvieringen. I. Woensdag, 22 Dec., werd met de Zondagsschool-leerlingen Kerstfeest gevierd in de garage aan de Brederodestraat, daarvoor geheel belangeloos bereidvaardig afgestaan door de eigenaars, de H.H. Balte en Gravestein Alle bezwaren tegen een kerstboom in de Kerk uitvoerig door mij uiteengezet in den Zondagsbode lsten jaarg. No. 31 bestonden hier niet. Bovendien was de lokaliteit zóó groot, dat ook de Ouders en nog eenige genoodigden tegenwoordig konden zijn. En iets eigenaardigs was er in gelegen samen te zijn in een stal. waarin immers ook de eerste Christus aanbidding door de herders heeft plaatsgegrepen Ongezellig was het er overigens in geen enkel opzicht. Twee flinke kachels, ons voor dit doel geleend, verwarmden de ruimte tot in de uiterste hoeken Dank zij den heer Wüst, behoefden we met de brandstof niet zuinig te zijn, want het was geen kleine hoeveelheid anthraciet, die hij ons ten geschenke gaf. Timmerman Koper had lange, dikke planken gelegd op stoelen uit de Kerk en Hotel Driehuizen. En een groote kerstboom ons door Mevr. Bijleveld—van der Vliet gegeven, stond opgetuigd door rappe, hulpvaardige handen, naar alle kanten zichtbaar te stralen met de massa's flikkerende kaarsjes, terwijl de eigenaardig prikkelende sparren-geur de lucht in de feestzaal vervulde. Ruim 6 uur ving de feestviering aan die zich onderscheidde door volmaakte orde. Het kan niet anders of grooten en kleinen hebben genoten. Want het ordelijke verloop deed niet het minste tekort aan de opgewektheid. Het is trouwens een dwaling dat wanorde en blijdschap zouden samengaan. God, die geen God is van verwarring (1 Cor. 1433), is, zegt de Psalmist, de „God der blijdschap mijner verheuging" (Ps. 43:4). Welk eene voorbereiding heeft dit feest gekostMaar ook. welk een hulpvaardigheid om alles zóó uitnemend te doen slagen. Die den boom versierden en zelfs den kalen onderstam volle takken wisten in te planten, hebben alle eer van hun werk. Paard en kar van den Pres. Kerkv. stonden ter beschikking om alles aan en af te sjouwen voor de meubileering der garage. Meester van Asperen, Hoofd van School B, dirigeerde het zangers-corps, dat echter (heel begrijpelijk) soms meer oog had voor den kerstboom dan voor Meesters-dirigeerstok, terwijl het, om dezelfde reden, de orgel-begeleiding door Mevr. P. M. gedurig negeerde. Natuurlijk werd het kerstverhaal verteld, waarbij de kinderen gelegen heid hadden op Bijbelsche vragen te antwoorden, waarvan druk gebruik werd gemaakt, zelfs door de allerjongste leerlingen. Maar het oogenblik is toch eerst voor de kinderen aangebroken, als Mejuffrouw Bienfait een Kerstverhaal gaat doen. Dit jaar werd hun „Annie's Kerstfeest" verteld. Zij luisterden als vinken, zóó er-heele- maal-in, dat de spreekster onmiddellijk werd geïnterrumpeerd, toen ze Annie eens, bij vergissing, Corrie noemdeGedurende de beide pauzen werd een versnapering rondgedeeld en aardig was het om op te merken hoe ook toen uitkwam welk een groot onderscheid er is tusschen het eene kind en het andere. Sommigen hadden de koek in een ommezientje verorberdanderen zaten er langzaam van te genietenenkelen raakten de lekkernij niet aan en gaven, gevraagd of het niet smaakte, zachtjes ten antwoordik neem het meê voor moeder of voor broer of zusje thuisMet een kerstgeschenk, zorg vuldig voor ieder kind gekozen, gingen de kleinen huiswaarts. Den inteekenaren op de kerstlijst, welke de gevraagde f300.-- op f 1.25 na opbracht, dank voor hun steun, waardoor zij het ons mogelijk maakten dit feest met de Zondagsschool-leerlingen te houden. II. Donderdag, 23 Dec., verzamelden zich in den namiddag een 5-tal meisjes, in Zandvoorts omgeving woonachtig, leerlingen van Mej. Bienfait, in de Pastorie, waar een sparreboompje, van volmaakten vorm werd versierd met glinsterende ballen en ragfijn engelenhaar, sneeuw en veelkleurige kaarsjes. Daarmede trokken zij er.naonderelkaar voor eigen opgespaard geld inkoopen te hebben gedaan, om met warme kleedingstukken een paar gezinnen te gaan verblijden, in gezelschap van Mej. B. op uit, het zware kerstboompje torschend naar een huisje waar men wist dat het bezoek zou komen, tegen donker. Maar om twee uur zaten de kinderen al verlangend uit te kijken. Welk een spanning om drie uren lang bij eiken naderenden voetstap den adem in te houden, denkende: „daar zijn ze!" Maar eindelijk ging ook hier de adventstijd over in dien der vervulling, in de donkere kamer traden de bezoek sters binnen het kerstboompje werd neergezet en de kaarsjes werden aangestoken. De werkelijkheid was nog veel schooner dan de ver beelding deze had voorgesteld, zóó schoon dat een klein meiske met haar fijne, hooge stemmetje er van ging zingen in een kerstliedje dat zij kende. Een groot pak lieten de bezoekstertjes hier achter. En toen ze heengingen, om aan nog een paar gezinnen vreugde te bereiden, was er blijdschap ook in haar eigen hart, de blijdschap die het geven tot zulk een zaligheid maakt. 111. Dienzelfden avond was 't feest in het Diakoniehuis. De boom, in wiens licht de jeugd zich den dag te voren had verheugd, was overgebracht naar de groote zaal en thans genoot de ouderdom van zijn aanblik. Een schilderachtig „binnenhuisje" 1 Bedrijvig liepen de beide zusters rond, dampende koffie en flinke stukken kerstkrans ronddeelende aan de oudjes, die dankbaar van alles genoten, in tegenstelling met het feest-rumoer der kinderen, was het stil en vredig in deze omgeviiig, waaruit twee dagen geleden een hoogbe jaarde weduwe werd uitgedragen naar den doodenakker, die toen onder het smettelooze sneeuwkleed gedekt lag. Bij den flikkerenden boom, die de zaal, waarin overigens geen licht was, feestelijk verhelderde zaten, om gezellig aangerichte tafels, ae bewoners van onze gezegende stichting' opgewekt bijeen. Naast mij zaten Jaap en Leuntje, vroeger vader en moeder van het z.g.n. „Gasthuis". Nu zijn ze weer -kinderen des huizes" geworden. Maar hoeveel wonnen zij door deze veranderingMet blijdschap heetten wij hen „welkom" in ons Diakoniehuis, waarin zij der Besturende Zuster tot zooveel hulp kunnen zijn en reeds geweest zijn. Naast Leuntje zat Stijntje, die ook tot de nog niet lang geleden opgenomen verpleegden behoort. Dan Keetje, de werkvrouw, wier moeder 't was die wij Dinsdags begroeven. Dan Neeltje, Kee en Tinus en blinde Willem, die, 90 jaren oud onlangs zwaar ziek was, maar weer herstelde, zoodat ook zijn onafscheidelijke pijp weer rookt als een schoorsteen. Willem is de oudste inwoner van het huis, in levens jaren én wat den tijd van zijn verblijf daar betreft. En hij heeft het er, naar zijn eigen woorden, heel best en wil niets liever dan er nog lang te mogen blijven. Dan volgde Weber. ook onlangs heel krank geweest en nog thuisblijvende. Hij wil nog wel voort, maar kan niet meer, net als de naast hem zittende „Prinsje", wiens beenen eveneens hun dienst weigeren. anders, dan toen ze in den Pastorietuin hielpen harken en planten en hout hakken. En eindelijk hebben we Loos nog, die met Tinus en Jaap nog vlug ter been is en trouw boodschappen doet voor het huis. Het feest was al begonnen toen mijne vrouw en ik binnenkwamen. Zoo was de rechte stemming reeds aanwezig, die mede verhoogd werd en gewijd door de voorlezing van een stuk uit Jesaja 40, waar aan ik een kerstmis-toespraak vastknoopte. Mej Koning die met nog eenige belangstellenden tot de feestgenooten behoorde, bespeelde het orgel en de oudjes zongen opgewekt allerlei kerstliederen, terwijl zij ook, zonder begeleiding, versjes uit hun jeugd zongen, nog door Ds. Swaluë geleerd; Jaap, die een stem als een klok heeft, zette telkens in en dan vielen de andere stemmen bij. zwak en bevend de meeste. En toch klonk dat koor aandoenlijk schoon. Bóven lag een oud moedertje te bed. Zij kon helaas niet bij „de feesthoudende menigte" tegenwoordig zijn Toch genoot zij van het gezang dat door haar openstaande deur drong en aan het zieken- kamertje iets van kerst-blijdschap meedeelde. Marij heeft hard gewerkt en is de zusters steeds tot veel hulp geweest al die jaren, ge durende welke ze nu reeds in het huis is. Vergtnoegd keek ze mij aan toen ik haar een bezoekje bracht en met haar vriendelijk gezicht lachte ze zuster Dina toe, toen deze haar nog eens heerlijk instopte. In een kamertje beneden lag nog een oudje, de blinde Paap. wiens bewustzijn is omfloersd, zoodat hij van de feestvreugde niet veel bemerkte en moeite had mij te begrijpen toen ik ook hem sprak van den voor ons geboren Zaligmaker. Toen wij heengingen, nadat kerstgeschenken waren uitgedeeld, hieven de oudjes spontaan het „Dat 's Heeren zegen op u daal'1" aan. Wij stemden er mede in, Gods zegen toebiddend aan de beide Zusters-Diakonessen, aan de mannen en vrouwen, die, na een veelal veelbewogen leven, in ons Diakoniehuis in zulk een veilige, rustige haven zijn aangeland. Laat mij nog mogen vermelden dat voor dezen feestavond was ingekomen: van N.N., aan de deur afgegeven, f 10.Van Mevr. S. ook f 10.van Mevr. B. krentenbrood, kerstkransen en sigaren, van Mevr. D. krentenbrood en van Mevr. K. koekjes, sigaren en kerstkrans. IV. Buitengewoon lieflijk was het Kerstfeest, dit jaar voor het eerst gevierd in de woningen van aan huis gebonden hulpbehoevenden die de kerstboodschap in het Huis des Heeren niet konden gaan hooren. Vrijdagmiddag, 24 Dec., togen twee groepjes, toen het donker was geworden, de Pastorie uit om, zich splitsend, Noord-en Zuidwaarts te gaan. De eene groep werd gevormd door Mevrouw Posthumus Meyjes, Jonkvr. A. D L. van Lennep en Ouderling Drie huizen de andere door Mej. C Bienfait, Zuster Dina en Diaken van der Mije. In het geheel werden 17 bezoeken gebracht. Daar hun komst van te voren was aangekondigd, kwamen zij nergens zonder verwacht te worden. In het huis binnengegaan zijnde, werd het mêêgebrachte versierde kerstboompje ontstoken. Dan werd door het nog buiten de kamerdeur staand drietal een kerstlied aangeheven en onder he

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 4