zingen daarvan trad men binnen. Op de tafel werd het brandend boompje nêêrgezet en voorgelezen het kerstevangelie uit Lukas II. Dan werden nog een paar liederen gezongen en ..hunne schatten opengedaan hebbende", werden de kerstgeschenken uitgereikt, be staande uit levensmiddelen of een kleedingstuk of een verfrissching voor den zieke. Jammer dat het weer zoo tegen werkte, want het gezelschap kwam, den rondgang volbracht hebbende, druipnat thuis. Maar geen regenvlagen hebben de blijde stemming kunnen weg nemen. waarin men er op uit was gegaan en die men zoo zichtbaar om zich heen had geschapen. Voor de meesten. die gedwongen zijn hun kamer of ziekbed te houden, zijn de dagen zoo kleurloos, zoo gruwelijk ééntonig. En als dan de „Kerstnacht schooner dan de dagen" nadert, is er doorgaans öf geen merkbaar onderscheid met gisteren en eergisteren, öf men is droevig te moede omdat de eenzaamheid zich dan juist dubbel doet gevoelen. Welk een zegen dan te merken dat er ook menschen zijn die de ouden niet vergeten Welk een dubbele zegen, als die liefde-rijke menschen in hunne stille woning komen als gezanten van Hem. wiens liefde hun drong. Mocht overal dit gevoelen door deze kerstviering, zijn gewektin de ons bewezen liefde kwam ons Gods eigen liefde tegemoet! V. „De heerlijkheid Libanons zal tot u komen de denneboom, de beuke- en de buxboom te gelijk, om te versieren de plaats mijns heiligdoms. en ik zal de plaats mijner voeten heerlijk maken." Aan dit profetenwoord (Jesaja 60 vs. 13) herinnerde de aanblik, dien het inwendige van ons kerkgebouw beide Kerstdagen aanbood en tot 9 Januari zal worden bestendigd Dagen te voren waren de Daines, die het versieringswerk op zich hadden willen nemen, bezig geweest om sparrctakken en met roode bessen dicht bezette hulst twijgen, een geschenk van Mevr. Cremer van Duin-en-Kruidberg en Jhr. Mr. P. Teding van Berkhout van Boekenroode, - tot beval lige guirlandes te verwerken. Toen moest alles op de bestemde plaatsen worden aangebracht; en het is een wonder met welk een kunstzin dit is geschied. Nergens eenig spoor zelfs van overlading en tegelijkertijd nergens iets overgeslagen. Hoe schoon slingert de hulst zich om de preekstoel-trapleuning en den preekstoel zeiven tegen het donkere eikenhout doen die glimmend-groene bladerenen bloedroode bessen het toch wel prachtig. Trouwens, tegen het heldere wit van de balustrades der orgel- en zijgalerijen komen de sparre-takken. door vuurroode linten opgehouden- niet minder schil derachtig uit. Om de vier pilaren, die de orgelgalerij schragen, zijn hulst-ranken gewonden terwijl de marmeren zuilen van de graf tombe geheel den indruk geven als was het groen er niet tegen aangebracht, maar er omheen gegroeid. En dan de kerkkronen, sier lijk getooid met hulst en sparappels, roode kerstklokken en wit zijden linten Wat zal het kaal en doodsch staan als deze versiering weer zal opgeruimd zijn! Maar ik heb goede verwachting dat het bij deze ééne keer niet blijven zal. Nu men eenmaal den smaak beet heeft, zal men, naar ik vertrouw, onze kerk, die zich voor zulk een deco ratie zoo uitmuntend leent, nog wel eens in feestgewaad steken. Het is aan de Dames, die nu haar blanke handen niet ontzagen, vol komen toevertrouwd om bv. voor Paschen een lente-versieringsplan te ontwerpen en uit te voeren. Op mijn verzoek heeft de Heer Bakels. fotograaf alhier, de Kerk in haar tegenwoordigen Kerstmis- tooi gefotografeerd. Wie dus de ontvangen indrukken wil vasthou den, weet waar hij terecht kan. 01' hadden wij misschien beter gedaan hulst en misletoe en sparre- groen buiten het Huis Gods te laten? Is er meer oorzaak om tegen de aangebrachte versiering te toornen, als tegen oppervlakkig en sentimenteel gedoe, dan ons er over te verheugen en aan te dringen op herhaling? Zie, Dr. de Hartog had volkomen gelijk, toen hij kerstfeest een begrafenis-feest noemdeGod komt Zich, in het Kindeken van Bethlehem, begraven in den tijd. God is neêr-gedaald. Kribbe en Kruis en grafspelonk zijn één En daarom is ook het ge bruik in de roomsche kerk om. gedurende den Advent, de beelden met violet-kleurig gaas te omhullen, de altaren en de kerkmuren met violet-kleurig laken te dekken en de priesters met violet-kleurige gewaden te kleeden, violet is voor Rome kerkelijke rouwkleur 1— geenszins dwaas te achten. Er zou inderdaad alles voor te zeggen zijn om de kerk met kerstmis te behangen met crêpe en zwart laken. En toch is deze beschouwing éénzijdig en voornamelijk te waar- deeren als gerechtvaardigde réactie tegen de ijdele kerst-vreugde van zoovelen. wier kerstfeest opgaat in weeke stemming, kunstmatig gewekt door „een tak een bloed-drop", om te verdwijnen nog eer het groen is verlept. Dit neemt echter niet weg dat er evenzeer alles voor te zeggen is om, gedachtig aan |esaja 60 vs. 13, ook op kerst mis, juist op kerstmis, te versieren de plaats Zijns heiligdoms en de plaats Zijner voeten héérlijk te maken. Het „Verheug u zeer, gij dochter Sions! Juich, gij dochter Jeruzalems! Ziet uw Koning komt tot u, rechtvaardig en hij is een Heiland!" mag niet onderdrukt worden door de stem van den boetgezant. Rood en groen symboli- seeren schooner dan enkel zwart „de veel-kleurige wijsheid Gods", welke door de gemeente moet bekend gemaakt worden aan de overheden en de machten in den hemel (Efez. 3 vs. 10). God wordt niet begraven in den tijd. Hij begraaft Zichzelven, Wat is dit dnders dan heilsverkondiging? De Engelsche dienst op 2den kerstdagavond, waarover natuurlijk ook is gemeesmuild, heeft aan de verwachting beantwoord. Misschien dat de vrucht daarvan ook hieruit blijken zal. dat veler oogen zijn opengegaan voor allerlei gebreken, onze holiandsche diensten aanklevende. Hoe opgewekt worden die „hymns" gezongen! Hoe komt daar niet, als bij ons, dlles neer op den Voorganger. De gemeente neemt actief aandeel aan den dienst. Zij staat vanzelve op bij het zingen en, omdat dit zooveel vlugger gaat. dan mogelijk is bij de wel zeer statige, maar ook zeer ééntoonige. slepende zangwijzen onzer kerk liederen. wordt er veel méér gezongen. Of het aanbeveling zou verdienen ook in onzen dienst den kerkzak door de open schaal te vervangen? Met het oog op Matth. 6 vs. 3 is tegen de schaal wel eenig bezwaar Daarentegen is ook veel te zeggen voor het advies van Jac. Hinlopen, die. ruim 100 jaar geleden, toen in den Utrecht- schen kerkeraad de kwestie schaal öf zakje ter sprake kwam, de schaal aanraadde: „aangezien bij de toch altijd zondigende gevers, de zonde der eerzucht, bij de schaal-collecte bedreven voordeeliger was voor het beoogde doel dan de zonde der gierigheid door den collecte-zak uitgelokt." Over het Dames-koor, dat van de orgel-galerij Hymn 346 drie- Stemmig zong „The day Thou gavest. Lord, is ended", is. terecht, maar één roep Wat klonken die beschaafde stemmen wonder-lieflijk en roerend-schoon. En wat steunde dat koortje de gemeente krachtig bij het gemeenschappelijk gezang, dat evenals het koor door den Heer Biele. organist te Heemstede, voortreffelijk werd begeleid. Bóven sprak ik den wensch uit dat met Paschen andermaal een kerkversiering moge aangebracht worden. Aan dat zeker door velen gedeeld verlangen, voeg ik hier nog den wensch toe dat de Dames, die den Engelschen dienst zoo treffend hebben opgeluisterd, de Zandvoortsche gemeente ook nog eens mogen verkwikken door het, bij de godsdienstoefening, ten gehoore brengen van Holiandsche Kerkliederen. VI. Maandag, 27 Dec., vierde de Zandvoortsche Vrouwenkrans 's avonds Kerstfeest in „Ons Huis". De opkomst was zeer groot, sommige vrouwen hadden ook haar kinderen medegebracht. Het feest werd gehouden in de zaal van de Naaischool- In het midden stond een groote Kerstboom, mooi versierd, waar omheen de vrouwtjes zaten in een breeden kring. Mej van Brummelen opende de Samen komst met gebed, terwijl Mej. Bienfait het kerstevangelie voorlas en de aanwezigen bepaalde bij Gods kerstgave en Gods kerst-eisch aan ons. Mevrouw Posthumus Meyjes en Mevrouw Voet zongen twee stemmig eenige Iiedereh bij het orgel en natuurlijk zongen ook de krans-leden samen vele toepasselijke verzen. De oudjes stemden ook hier. evenals bij de feestviering in het Diakoniehuis, enkele liederen uit „den goeden ouden tijd" aan, toen ze nog kinderen waren en onder leiding van Ds. Swaluë, als leden der zangvereeniging Be schaving tot Veredeling" herhaaldelijk openbare uitvoeringen gaven. Het was een echte feestavond met groote verrassingen, in den vorm van tractaties en een ruime uitdeeling van allerhande benoodigd- heden. Aan het einde werd een inzameling voor de Zending gehouden. Nu Mevrouw Pfundt en Helweg vooreerst verhinderd zijn de kransavonden te leiden, zullen Mevrouw Posthumus Meyjes en Mej. van Brummelen haar functies tijdelijk, om de beurt waarnemen, terwijl ook Mevr. Voet en Mej. N. Koning haar medewerking ver- leenen. De gehouden feestavond bracht natuurlijk allerlei onkosten mede. Maar milde bijdragen konden deze bestrijden. De kerstlijst. die voor dit doel circuleerde, bracht f86— op. terwijl nog allerlei giften in kwamen. tot een bedrag van f39 50. Bovendien schonk Mevr. W. te Z. nog een bus cacao en suiker om het feestelijk samenzijn door een kopje „stoom" nog gezelliger te maken. Het dezen winter door de Vrouwen vervaardigde goed werd onderling verdeeld, zoodat ieder een degelijk stuk ondergoed mede kon nemen naar huis. Hartelijk dank aan al de vriendelijke gevers en geefsters voor hun geldelijken steun De Zandvoortsche Vrouwenkrans vivat, crescat, floreat! Hij leve, groeie en bloeie 1 P. M. Nieuwjaarsgroeten. Een zegenrijk Nieuwjaar wordt den Lezers van onzen Zondagsbode toege- wenscht door de REDACTIE. Zandvoort 101fi Bloemendaal 1 Januarl 1916' A BEEKHUIS, Petroleumventer, Diaco niehuisstraat, wenscht zijne vrienden en begunstigers een gelukkig Nieuwjaar. Zandvoort, 1 Januari 1916. C. BEEKHUIS, handelaar in Brand stoffen, wenscht zijne vrienden en be gunstigers een gelukkig Nieuwjaar. Zandvoort, 1 Januari 1916. Zandvoortsche Rijwielhandel J. A. BALTE, Kerkplein, wenscht zijne geachte begunstigers en vrienden een gelukkig Nieuwjaar. Zandvoort, 1 Januari 1916. E. BOS en Echtgenoote, groenten en fruithandelaar Haltestraat 17, wenschen vrienden en begunstigers een gelukkig Nieuwjaar. Zandvoort, 1 Januari 1916. Wed. H. BLUIS, Bodeslop, wenscht hare vrienden en begunstigers een ge lukkig Nieuwjaar. Zandvoort, 1 Januari 1916. W. BOL, Kruisstraat, wenscht zijne vrienden en begunstigers een gelukkig Nieuwjaar. Zandvoort, 1 Januari 1916. P. BOON, Bloemenmagazijn Magnolia Haltestraat 34. p. f. Zandvoort, 1 Januari 1916.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 5