's Zondags vRUSTEN'' is vooral niet te verwarren met den Zondag nVERBEUZELEN". FEUILLETON. Voor eiken dag. Mededeelingen. den naaste. Als Paulus in den hierboven aangehaalden tekst de Corinthiërs vermaant altijd overvloedig te zijn in het werk des Heeren, omdat zij weten dat hun arbeid door de gemeenschap des Heeren niet ijdel zal zijn, van welk werk spreekt hij dan Zeker niet enkel van datgene wat wij meer in het bijzonder het werk des Heeren noemen de evangelieverkondiging en wat daarmede samenhangt, maar alle werk, ook de arbeid om het dagelijksch brood, die in des Heeren naam en kracht en tot zijn eer wordt verricht, dus biddend en getrouw, elk werk in een woord, waartoe de Heer ons roept. Welk een ander licht valt er nu op ons korte, vergankelijke aardsche leven, op onzen arbeid, op onze lotgevallen, onze vreugde en smart. Het is niet ijdel, niet zonder beteekenis, heeft integendeel hooge waarde. Vergeefsche, doellooze, ijdele, mislukte arbeid is vreeselijk; maar zelfs het aanbieden van een beker koud water, in Christus naam, aan den dorstigen discipel is een daad die, naar het eigen woord van den Heiland, eenmaal zal blijken niet ijdel te zijn geweest. Dat is een heerlijker wereld- en levensbeschouwing dan de pessimistische van den Prediker en van zoovelen in onze dagen. Het is ook niet de oppervlakkig optimistische, die het kwaad en de zonde liever niet ziet en er daarom maar over heen dartelt, maar de gerechtvaardigd optimis tische, die weet dat de zonde en de dood in Christus overwonnen zijn. Deze levensbeschouwing zij ook de onze in leven en in sterven. Zij zal het zijn, als wij zeiven in Christus zijn. M. F. v. L. Verzameld door C. B. Ik ben soms bang dat ik allerlei dingen verzuim en veel te weinig doe, maar ondervind altijd, dat God voor alles zorgt, ook zonder dat ik er aan denk. o, Dat heerlijke „alles maar overlaten"Tot zielen, die in rustige overgave leven, zegt God dikwijls (zooals tot de heilige Katharina van Siëna) „denk gij maar voor mij, dan zal ik wel voor u denken." Spurgeon. Ik heb lang gemeend dat het niet ging liefdadigheid te betoonen, zonder een weinig voorzichtig te zijn. Maar 't is mij gebleken, dat de meeste onbedachtzaamheden, waar aan ik op dit terrein mij schuldig maakte, juist een tegen overgestelde oorzaak hadden. En ik ben er nu toe ge komen te zeggeno, wat zou ik voorzichtig zijn, als ik recht liefderijk was! Vinet. Toen ik eens een voordracht gehouden had over de vraag: is er een leven na den dood? zei een mijner vrienden, dat ik nu ook eens een lezing moest houden over de vraagis er een leven vóór den dood Dat klinkt paradoxaal. Maar er zijn velen, die het laatste voor het eerste ver geten, en van het ééne even weinig weten als van het andere. Müller. Hoe kan nu een babbelaar zijn ziel leggen in elk woord, dat hij spreekt? Hij stoot de woorden uit, evenals een boom zijn doode bladeren laat vallen, en vergeet ze zoodra hij ze gezegd heeft. Wij zijn zoo gewend aan de ijdelheid onzer woorden, dat wat wij zeggen ons niet meer heilig is. Wagner. Wie veel weet, wil ook wijs schijnen en heeten en er is zooveel, waarvan de kennis onnuttig is voor het waar achtige leven des geestes. De beste les, die ik u geven kan, blijft altijd dezeLeer God steeds beter kennen, en in Zijn licht uzelf. Thomas a Kempis. Iemand maakte een afbeelding van Alexander den Groote, die een lidteeken op zijn aangezicht had, zóó dat de af gebeelde met den vinger, dien hij als toevallig tegen het voorhoofd hield, dat lidteeken bedekte. Zoo doet God met uwe gebreken. Indien gij die gebreken in Zijn kracht over geeft, zorgt Hij, dat ze niet in 't oog vallen. N. N. Laat ons de schuld onzer afleidingen niet werpen op onze omgeving; de groote afleiding zit binnen in ons. De vroomste omgeving is niet voldoende om ons te bekeeren en de snoodste behoeft ons niet te verderven, want al wat uit God geboren is, overwint de wereld. Goethe. Zandvoort Zondagavond 30 Jan. zal de Heer Korff, zendeling van de Ned. Vereeniging voor Israël te Amsterdam, mededee lingen doen over den arbeid dier vereeniging, wier doel is: Israël tot Christus te brengen en de Christenen op Israël te wijzen. Het belooft een zeer belangrijke avond te zijn. De ge meente zal in de gelegenheid wezen een blik te slaan in het zendingswerk onder de Joden, dat nog maar al te stief moederlijk wordt behandeld en toch zeker niet minder onze belangstelling en liefde vraagt dan de zending onder Heidenen en Rooinschen. Hoe zal men echter belangstelling Woorden van den Heer Jezus buiten het N. Testament. Wanneer Paulus, op zijn reis naar Jeruzalem, de ouderlingen van Efeze te Milete bij zich laat komen, voegt hij hun ook dit woord toe „Ik heb u in alles getoond, dat men alzoo arbeidende, de zwakken moet opnemen en gedenken aan de woorden des Heeren Jezus, dat hij gezegd heeft: het is zaliger te geven dan te ontvangen (Hand. 2035). Het is bekend, dat dit woord niet in onze evangeliën voorkomt. Paulus had het waar schijnlijk van een der apostelen vernomen trouwens in dien tijd waren onze evangeliën nog niet geschreven. Behalve dit woord nu, zijn ons door de kerkvaders eenige zoogenaamde apocriefe woorden van den Heiland bewaard, waarvan de meeste zeker niet door Hem ge sproken zullen zijn, een enkel misschien. Zie hier de belangrijkste le. In een oud handschrift van het N. Tes tament, den zoogenaamden Codex Bezae, te Cambridge bewaard, komen achter Lukas 6 5 de Zoon des Menschen is een Heer, ook van den sabbat -- deze woorden voor: „Op dienzelfden dag, ziende een mensch werkende op den sabbat, zeide Jezus: „O mensch. indien gij waarlijk weet wat gij doet, zijt gij gezegendmaar indien gij het niet weet, zijt gij vervloekt en een overtreder der wet." De bedoeling is blijkbaar dezeindien uw werk uit het geloof is, doet gij goedanders doet gij zonde. Men vergelijke wat Paulus zegt over het eten der dingen die den afgoden ge offerd zijn (I Cor. 8 1). 2e. „Betoont uzelven beproefde geldwisse laren" Dit zoogenaamde woord van Jezus vinden wij bij den kerkvader Epifanius. 3e. Hij die dicht bij mij is, is dicht bij het vuurhij die ver van mij is, is ver van het koninkrijk (bij Origenes). 4e. Houdt het vleesch rein en het zegel onbevlekt (bij Clemens Romanus). 5e. Voor de zieken ben ik ziek geweest en voor de hongerigen heb ik honger geleden en voor de dorstigen heb ik dorst geleden (bij Origenes). 6e. In hetgeen ik u zal vinden, daarin zal ik u oordeelen (bij Justinus Martyr). 7e. Wees nooit vroolijk, tenzij wanneer gij in liefde een broeder aanziet (bij Hieronymus). Een mohammedaansche legende zegt: Jezus de zoon van Maria zeideHij die rijk wil worden, is gelijk aan een man die zeewater drinkt; hoe meer hij drinkt, des te dorstiger wordt hij, en hij houdt niet op met drinken totdat hij omkomt. M. F. v. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 2