2e Blad van,, De Zondagsbode" van Zondag 13 Februari 1916 Voor eiken dag. Mededeelingen. In de Litanie ter eere van 0. L. V. van Lourdes komen deze gods lasteringen voor: „Maria, minzame koningin, wier glinsterende troon op de vleugelen der Seraphynen, aan de rechterhand van den Koning der Koningen rust,in de onderhouding der geboden Gods, moedig ons aan, Maria! Op den engen weg des hemels, ondersteun ons, Maria 1 In ziekten, krankheden en smarten, vertroost ons, Maria 1 In de ure des doods, bescherm ons, Maria! Als wij. bevend voor onzen rechtvaardigen Rechter zullen staanbid voor ons, MariaWees eeuwig gezegend, geloofd, bemind en aangeroepen, o, Maria! Wees toch altijd onze Moeder, onze hoop, onze troost op aarde en onze Koningin in de eeuwige zaligheid. Zoet Hart van Maria, wees mijne zaligheid". Wat de liederen, haar gewijd, betreft, ook daarvan geef ik eenige staaltjes. De hymnus op al de feestdagen der allerheiligste Maagd Marialuidt.g Wees gegroet, o Zeester, (4) Moeder Gods verheven, Altijd Maagd gebleven. Blijde poort des hemels. Gij dat Ave nemend Van des Engels rede, Vestig qns in vrede, Eva's naam verkeerend. (5) In een litanie ter eere der Onbevlekte Maagd wordt Maria aange sproken als „Die den kop der helsche slang hebt verplet" Antifoon van de H. Maagd van den Advent tot Lichtmis Verheven Moeder, uit wier schoot ons aller Zaligmaker sproot, Gij, Hemelpoort, die openstaat, Gij, Zeester, die ons niet verlaat: Breng 't vallend volk, dat op wil staan. Breng gij het uwen bijstand [aan Die, waar natuur verbaasd op staart, Uw heiligen Schepper hebt [gebaard; Gij, Maagd, zoo vóór als na dien stond, Neem 't Ave van des Engels [mond En zie, o Moeder van den Heer, Ontfermend op ons. zondaars, neer Litanie van O. L. V. van Lorette: (8) H. Moeder Gods, H. Maagd der maagden, Spiegel der rechtvaardig heid. Zetel der wijsheid, Oorzaak onzer blijdschap. Gulden Huis. Arke des verbonds. Deur des hemels, Morgenster, Behoud der kranken, Toevlucht der zondaars, Troosteres der verdrukten, Geestelijk vat, Eerwaardig vat, Uitmuntend vat van Godsvrucht, Geheimzinnige roos. Toren van David, Ivoren toren, Hulp der Christenen. Koningin der Engelen, Koningin der Aartsvaderen, enz. (na iederen aanroep: „bid voor ons!") En onlangs heeft de Paus goedgevonden Maria voortaan aan te roepen ook als -Koningin des Vredes". Dus: naast Christus,den Vredevorst, zal Maria de Vredevorstin zijn! En nu houden de Roomschen tóch nog vol dat zij zich niét aan Maria- vergoding schuldig maken! Hoe spot ook hier de praktijk met de theorie, volgens welke God door de Roomsche kerk wordt aangebeden, terwijl de Heiligen alleen door haar worden vereerd. Maria heet de eerste onder al de Heiligen. Maar zij is feitelijk: Godin. Duidelijk bleek dit ook uit hetgeen plaats greep op het Maria-congres te Maastricht gehouden, van 15 tot 18 Augustus 1912 toen een beeld van Maria, de Sterre der Zee, door den bisschop van Roermond gekroond werd met een kroon die f 13000 heeft gekost en op de buitensporigste wijze is gehuldigd. In een slot-artikel over de Maria-vereering wil ik nagaan hoe deze cultus, die niet is naar de H. Schrift, ja beslist door haar wordt veroordeeld, te verklaren is. P. M. Zie „De Maria-Vereering" (1ste stuk) in den Zondagsbode van 6 Febr. 1916. Over den Rozenkrans spreek ik bij de behandeling van het gebed in de Roomsche kerk. (3) Mis- en Vesperboekje, Amsterdam. J. Beerendonk 1875, blz. 89- De naam „Maria" wordt verklaard naar het latynsche „maria" zeeën. Maria is patronesse der zeevarenden. (5) In het Ave", wees gegroet!" waarmede de Engel Maria begroette, vond men een transscriptie van den naam „Eva". (6) De Vulgaat leest Gen. 3 vs. 15: „Zty zal u den kop vermorzelen". (Ipsa tibi conteret caput). (7) Misboekje, blz. 93. (8) Misboekje, blz. 97. Exodus 20 vs. 3—5, Matth. 4 vs. 10b, I Timotheus 2 vs. 5. Verzameld door C. B. Wanneer je mijn raad aanneemt, probeer dan een zeker gedeelte van je tijd alleen te zijn met jezelf. Ik vind, dat, als wij alleen zijn, wij soms de dingen een beetje een voudiger zien, meer zooals ze zijn. Soms, wanneer we met anderen zijn, vooral wanneer we tot anderen spreken over godsdienstige onderwerpen, maken we ons wijs, dat we meer gelooven, dan inderdaad het geval is. We praten heel veel, we worden opgewonden, we spreken over religieuse emoties en ervaringen. Dit is, misschien, soms goed. Maar als we alleen zijn, zien we eens goed hoeveel we nu werkelijk gelooven, hoe veel eenvoudig enthousiasme is, opgewekt voor een oogenblik. Wij komen voor Hem te staan van aangezicht tot aange zicht, en onze verhitting en hartstocht verdwijnen, en wat echt is, blijft. Forbes Robinson. Zich af te zonderen het aan te durven om alleen te zijn met God, dit is, daarvan ben ik overtuigd, een van de beste manieren om iets in de wereld te doen. Het is mogelijk om voortdurend over Hem te praten, van enthou siasme te gloeien, wanneer wij over Hem tegen anderen spreken, en toch zich zelf bewust te ziju, dat wij niet rustig Hem alleen durven tegen te treden. Robinson. Een krachtig mensch zal altijd arbeid vinden, dat wil zeggen moeilijkheden, smarten, naar de volle mate zijner sterkte. Carlyle. De mensch bezit in zijn ziel iets eeuwigs. Hij kan er iets van het eeuwige in lezen, als hij er een blik in wil slaan. Hij weet, wat wèl en wat in geen geval zal voort duren Carlyle. „Heldenvereering", 't is mij goed maar vrienden, be denkt, dat gij uw helden bovenal hierdoor eeren moet, dat gij zelf een heldhaftig gemoed betoont. Een heele wereld vol helden, niet een wereld vol dwazen, waarin geen heldenkoning regeeren kan daarnaar moeten wij streven Wij moeten van onzen kant alle laagheid en leugenachtig heid uit ons hart wegdoen, dan kunnen wij hopen daarin den zin voor het edele en ware te zien heerschen doch eerder niet. Carlyle. Zalig zijn de nederigen, zalig zijn de onbekenden. Er staat geschreven„Gij begeert groote dingen voor u Begeer ze niet Leef waar gij zijt, maar uw leven zij verstandig en werkzaam. Carlyle. Spreken is zilver, zwijgen is goud spreken is mensche- lijk, zwijgen is goddelijk. Gij dwaasdenkt gij, dat uw gepraat sterft en ónschadelijk is, omdat er niemand bij de hand is om 't op te schrijven Niets sterft er, niets kan er sterven. Het ijdele woord, dat gij spreekt, is een zaad korrel, uitgestrooid in den Tijd, die in alle eeuwigheid zal opgroeien 1 Carlyle. Zandvoort. Woensdag 16 Februari zal de Huwelijksinzegening plaats hebben van Jacob Koper en Krijntje van der Werff, des namiddags half een. KAST. De Secr. van de Zangver. deelde mij mede dat voorzien is in de dringende behoefte aan een kast voorde muziek. De Heer H. A. Klein heeft er een afgestaan. Een heerlijke uitkomst! Buitengewone Evangelisatie-Samenkomst op Dinsdag 15 Febr., 's avonds 8 uur in „Ons Huis". Spreker: de Heer J. Weber en zang door Mevrouw Weber en de zangver- eeniging„God is mijn lied", Directeur de Heer J. v. d. Wateren. De catechisatie van Woensdag 2 uur gaat, wegens de Huwelijksinzegening a.s. week niet door. Burgerlijke Stand van Zandvoort. 4— 11 Februari 1916. Geboren: Willem, zoon van A. van der Kruk en C. Glazer. Jobje, dochter van R. Koper en N. Klinkenberg. Tonny, zoon van J. Jansen en J. B. Brauns. Petronella, dochter van F. W. J. Roos en N. van der Schinkel.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 3