Zandvoort, Aerdenhout, Bloemendaal en Overveen No. 47 ZONDAG 19 Maart 1916 4de Jaargang. Predikbeurten Van der scheiding smart. DE ZONDAGSBODE VOOR VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Per Jaargang voor Zandvoort en Bloemendaal f 1.50 elders (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers0.05 R E D A. C T I E O POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort Jhr Dr M F. VAN LENNEP - Aerdenhout J. A. VAN LEEUWEN - Bloemendaal Mej C. BIENFA1T - Aerdenhout Adres voor de Administratie: P. SAAF - Zandvoort - Telefoon No. 27 PRIJS DER ADVERTENT1ËN 1—5 regels/'0.55 Elke regel meer0 10 Dienstaanbiedingen, 1 5 regels 0.35 Elke regel meer0.06 Bij abonnement extra korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ned. Herv. Gem. Zondag 19 Maart 1916 Zandvoort, v. m. 10 uur: Ds. G. POSTHUMUS MEYJES. Bloemendaal, v. m. 10 uur: Ds. MONTIJN, Predt. te Haarlem, 's avonds 6l/2 uur: De Heer K. KOOPMAN. En er werd een groot geween van hen allen en zij, vallende om den hals van Paulus, kusten hemzeer bedroefd zijnde, allermeest over het woord, dat zij zijn aangezicht niet meer zien zouden; en zij geleidden hem naar het schip. Handel. 20 37 en 38. Er komen oogenblikken in 't leven, waarin wij ach, zoo weinig hebben aan al die fraaie voornemens om ons toch vooral goed te houden en sterk, 't Zijn geen jonge dames van een naaikransje, die we hier hooren uitbarsten in luid geween. Enkele vrouwen en kinderen misschien er bij. Maar toch voor 't meerendeel mannen op rijpen leeftijd. Robuste kerels met gebruind gelaat en een paar stevige vuisten aan 't lijf. Menschen met stalen zenuwen. Visschers en wevers, die gelegenheid hebben gehad voorwaarom met den harden kant van 't leven kennis te maken en te leeren lachen tegen den storm. En zie, nu staan ze daar rondom Paulus te snikken, te snikken als kleine kinderen. Ginds aan 't strand ligt het schip, waarop de Apostel reist, tot vertrek gereed, 't Is hoog tijd om aan boord te gaan. Nog een broederkus tot afscheid. En dan een warme hand druk. En nog weer een handdruk. En nog eens een hand druk, de laatste. En dan aan 't strand gaan staan wuiven, hem nawuiven, totdat het schip daar ver op de deinende golven als een zwarte stip geworden en aan den gezicht einder verdwenen is. En dan is 't voor goed gedaan. Nu zullen ze zijn aangezicht nooit meer zien. Ten minste hij heeft zelf gezegd, dat het zoo wezen zou. En hij zal 't wel weten ook Groot geween Tegenwoordig zeggen de menschen van zoo'n groot geween dat is maar zenuwachtigheid. Ik protesteer tegen dat zeggen. Ik weet wel, dat er in deze nerveuze dagen door nerveuze mannen en vrouwen heel wat tranen vergoten worden, die niet veel beteekenen. Ik weet ook, dat „men" te opper vlakkig geworden is om echte smart te verstaan, en dat het daarom dubbel raadzaam heeten mag, naar den raad van Jezus, niet anders te voorschijn te komen, althans zich aan die „men" niet anders te vertoonen dan met gezalfden hoofde en gewasschen aangezicht. Maar dat menschen, die zelf te klein werden om aan zoo n groot geween te kunnen doen, over de majesteit van dat groote geween zoo smadelijk de schoudertjes ophalen en het uitmaken voor een beetje zenuwachtigheid, den man van karakter onwaardig, laten ze daar ten minste mee ophouden Zoometeen zullen ze de worsteling van den Christus in Gethsémané nog be- leedigen met te zeggen, dat Hij toch maar alleen wat erg zenuwachtig geweest is. Groot geween onderstelt groote smart. En groote smart onderstelt groote liefde. Waarom zouden die menschen, toen zij daar aan 't strand van Milete zoo „onder elkaar" waren, aan hun ontroering niet den teugel vieren Ze hadden Paulus zoo innig lief gekregen. Ze hadden drie jaren lang o zooveel met hem doorgemaakt Hun geloofsleven was met het zijne samengegroeid In allerlei opzicht waren ze aan zijn steun en leiding gewoon geraakt. En nu zijn aangezicht niet meer te zullen zien! Heerlijk dat de liefde en daardoor de smart van die menschen hun op dat oogenblik te sterk is, om zich goed te kunnen houden Achter de schijnbare zwakheid van dat groote geween ligt inderdaad groote zedelijke kracht. Groote dank Groote trouw Ik denk, dat Paulus zelf zich ook niet goed heeft kunnen houden. De man, die, toen hij een poosje van zijn broeders te Thessalonika verwijderd was, zoo aan doenlijk teer er over schreef (1 Thess, 2: 17), dat hij zich „beroofd' eigenlijk staat er, dat hij zich „verweesd gevoelde, dus als een kind, dat zijn ouders door den dood verloren heeft, die man zal ook wel niet met droge oogen van de broeders uit Efeze afscheid hebben kunnen nemen. En dan behoefde hij zich voor die tranen ook volstrekt niet te schamen, evenmin als David zich er voor behoeft te schamen, dat er van 'hem geschreven staat, toen hij en Jonathan van elkander scheidden en zij kusten elkander en weenden met elkander, totdat David het gansch veel maakte (1 Sam. 20 41). Nameloos zijn de smarten der scheiding. En ze komen telkens in ons leven terug, aangezien heel dat leven wel een „staag verreizen en vertrekken" mag worden genoemd. Scheiden van een plek, waaraan allerlei liefelijke herinne ringen voor ons verbonden zijn, de woning verlaten, waarin we veel doorleefden, dat reeds doet zoo n pijn. En dan de menschen, die we lief kregen! Er zijn aangezichten, die we zoo hebben gezien, dat onze oogen eigenlijk niet veel anders meer kunnen doen dan weenen, als ze hen niet meer zien. Er zijn harten, wier leven een groot deel van ons eigen leven werd. Er zijn menschen, die we eenvoudig niet lcunnen missen. Wee, wee, als we ze dan toch moeten missen W. GERTENBACH - Van Ostadestraat 13 - Telef- 145. Depót van de STOOMVERVER1J en CHEMISCHE WASSCHERIJ J. LOTTGER1NG, Groote Houtstraat 5a, Haarlem - Telef. 1561 en 771. Stoomt en verft alle soorten Dames- en Heeren-Garderobe ving en onberispelijk. Speciale inricbting voor het stoom en van Dekens. Bedden en Matrassen, -«m

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 1