2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 9 April 1916 Voor eiken dag Mededeelingen. Zoo blijkt dan dat de roomsche „goede werken" geen openbaringen zijn van hetgeen in de ziel leeft, geen vruchten des geloofs, maar op zich-zèlf staande middelen om daarmede zijn zaligheid te bewerken. Geen wonder, immers is het geloof, volgens Rome, geen vertrouwen des harten, geen persoonlijke overgave aan God, maar een bloot- verstandelijk voor-waar-houden van de kerkleer, wat natuurlijk bestaan baar is met totale alwezigheid van eenig blijk van liefde tot God, zoodat de „goede werken" losse toevoegsels aan, inplaats van nood zakelijke uitvloeisels van het geloof zijn te achten. Hoe de Bijbel over deze „goede werken" oordeelt, is niet twijfel achtig. Hij kent geen ander zaligmakend geloof, dan het geloof des harten. Dit geloof is niet denkbaar zonder de innigste liefde tot God eft sluit dus tegelijk de levendigste aandrift in zich om die liefde in daden om te zetten, d.i. Gods wil te volbrengen. Noodzakelijk brengt het geloof goede werken voort. Daarentegenal wat uit het geloof niét is, welken schoonen naam het overigens ook moge dragen, dat is zónde (Rom. 14 vs. 23). Maar als de goede werken, die wdarlijk dien naam verdienen, voortspruiten uit den wortel des geloofs, dan kftn ook aan de goede werken geen verdienstelijkheid hoegenaamd worden toegeschreven. Beroept iemand zich, gelijk Mej. Dorper doet, op die uitspraken, waarin staat dat God het goede werk beloont, dan vergeet hij dat daarmede volstrekt niet gezegd is dat die belooning verdiend is, zoodat God verplicht is haar te schenken en de mensch gerechtigd is haar van Hem te eischen. Dit standpunt mag worden ingenomen ten opzichte van de verhouding van een knecht tot zijn meester, maar is uitgesloten bij de betrekking waarin het Evangelie ons tot God plaatst, nl. in die van kinderen tot hunnen Vader. Bovendienals er van verdienen sprake is, kunnen alléén volmaakte werken voor den Volmaakte bestaan en ook onze béste werken zijn nog altijd hoogst onvolkomen. Hoe kunnen daarbij goede werken verdienstelijkheid voor God hebben, daar zij immers niet onze eigen werken zijn, maar door God in Christus voor ons voorbereid en door Zijn Geest in ons zijn gewerkt? Wie kan zijn eigen zaligheid utY-werken, zoo God niet eerst in hem werkt? Én nu zullen wij Gode het resultaat van Zijn werk in rekening brengen? Ook dit nogom iets verdienstelijks te kunnen hebben, zouden we onverplicht moeten zijn den wil des Vaders te doen. Daarentegen zegt de Schrift zoo ondubbelzinnig mogelijk„wanneer gij zult gedaan hebben al hetgeen U bevolen is, zoo zegt: wij zijn onnutte dienstknechten, want wij hebben maar gedaan hetgeen wij schuldig waren te doen". (Lukas 17 10) Nu zeg ik op mijn beurt, met heel wat meer recht dan Mej. D. dat deed, „De Bijbel spreekt en God zal toch zeker wel in alles het laatste woord hebben". P. M. Verzameld door C. B. Zeven Spreuken uit den Talmud over oprechtheid. 1 Niet zóó met den mond, en anders met het hart! 2 Wie zijn woord verbreekt, verloochent zijnen Ood. 3 Hij, die het geslacht van den zondvloed en van den torenbouw van Babel strafte, zal hem straffen, die zijn woord niet gestand doet. 4 De eerste vraag, die den mensch eenmaal, als de tijd der verantwoording komt, zal gesteld worden, is: waart gij in al uwe handelingen streng eerlijk en rechtschapen 5 Het is ongeoorloofd iemand, al ware het een heiden te misleiden. 6 Men noodige niemand tot zich uit, vooraf wetende dat hij het niet aanvaardt. 7 Uw „ja" zij een oprecht ja; uw „neen" een oprecht neen Zandvoort De Extra-collecte 1.1. Zondag voor de kerk gehouden, heeft f32.14 opgebracht. Er was o.a. een bankbiljet van f 10.bij. Kerkvoogden zeggen hartelijk dank. De Aanneming van Lidmaten heeft plaats Donderdag, 13 April, 's avonds 7 uur in de kerkekamer. De Bevestiging op Zondag 16 April en het H. Avondmaal op Goeden Vrijdag. 21 April, v.m. 10 uur. LEES DIT Van de hand van Mr. A. A. van der Mersch verscheen in Mei 1915 in Haarlem's Dagblad een feuilleton, getiteld„Oude Geschiedenis van het Graaf schap Vlaanderen". Van die artikelen is nu een „Overdruk" verschenen bij Saaf's boekhandel te Zandvoort. De ge- hééle opbrengst daarvan is door den Schrijver beschikbaar gesteld voor een liefdadig doel, i.e. „De vereeniging tot ondersteuning van behoeftige zieken en kraamvrouwen te Zandvoort". De prijs van het geschrift bedraagt 25 ets. Mr. v. d. Mersch stelde deze historie te boek „in de meening dat menigeen er belang in zou kunnen stellen om in deze bewogen tijden, waarin het land van Vlaanderen zulk 'n merkwaardige rol speelt, kennis te nemen van de oude geschiedenis van dat land, wier bewoners in ons vader land door den oorlog zoo groote bekendheid hebben ge kregen". Moge het blijken dat velen de gelegenheid dankbaar aangrijpen om hun kennis te vermeerderen van het Graaf schap, waarvan eens Leaeganck zong O VaderlandO Belgiein den krans Van kostbre peerlen, die in hellen glans Uw naem omflorikeren als glorie lichten, Blinkt eene, voor wier gloed alle andre zwichten; Ze is als de zon van uwen sterrenkrans, En dus tot haer moet zich de lofzang rigten. Haer naem klinkt schoon, als die eens grooten mans: Menapië weleer, en Vlaendren thans Wie zich voor 25 ets. deze bijdrage aanschaft, ontvangt een interessante studie, terwijl hij tevens een noodlijdende philanthropische vereeniging helpt steunen. P. M. Burgerlijke Stand van Zandvoort. 31 Maart—7 April 1916. OndertrouwdJb. van Kampen en K. Visser. W. Paap en C. J. Schrik. C. Paap en M. Paap. P. van Keulen en S. J. Vermeren. Geboren Nan, zoon van N A. de Boer en H. W. Haasters. Jacoba Hendrika, dochter van J. H. Helweg en C. Wouters. Johannes, zoon van C. van der Valk en D. van Koutrik. Overleden G. Zwemmer—Koning, 81 jr. Bloemendaal. De bevestiging van Nieuwe Leden zal D.V. plaats hebben, gelijk andere jaren, op Goeden Vrijdagmorgen, en's avonds van dien dag zal de viering van het H. Avondmaal geschie den. De namen van hen, die belijdenis wenschen te doen, zullen in het volgend nommer van De Zondagsbode worden opgenomen. Met den bouw der nieuwe consistoriekamer zal spoedig een begin gemaakt worden. Van de aannemers, die uitge- noodigd waren om naar het maken van dit werk te dingen, was de laagste inschrijving die van den aannemer Teitsma te Bloemendaal. Dezen is de bouw gegund, die plaats zal hebben onder toezicht der architecten Mulder en Van Asdonk. Eer de zomer voorbij is, hopen we deze zoo noodige aan bouw in gebruik te mogen nemen. Burgerlijke Stand van Bloemendaal. 31 Maart7 April 1916. Geboren: Maria Heiltje, dochter van G. Hogenberg en P. F. de Winter. Pieter Wilhelm, zoon van F. van Twisk en A. Pfeiffer. Maria Elisabeth Ingrid, dochter van J A. G. Nordstrom en E. Atkinson. Wilhelmina Margaretha, dochter van P. L. van Kessel en M. Mense. Cornelis Adrianus, zoon van C. Verdegaal en V. Meier. Johannes, zoon van G. Schreurs en L. M. War- menhoven. Overleden: J. van Gelder, 82 j. K. M. Schreurs, 1 j. M. Koudenburg, 81 j.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 3