2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 30 April 1916 Voor eiken dag Mededeelingen. Uit de Gemeente. boetedoening op. Deze, poenitentie of voldoening genaamd, is de vergoeding die men den door de zonde beleedigden God geeft, en dient mede om den zondaar te behoeden voor terugvallen in de zonde. Daarbij is men nog verplicht de gegeven ergernis en schade, die men op eene onrechtvaardige wijze den naaste heeft berokkend, naar vermogen te herstellen en de geschikste middelen aan te wenden om zijn leven te beteren. Deze poenitentie kan men ook door andere personen in zijn plaats laten volbrengen, overeenkomstigden roomschen catechismus, die zegt: „Verkondigd worden moet de hoogste goed heid Gods, die de menschelijke zwakheid dit heeft geschonken, dat de een in de plaats van den ander genoeg doen kan". Nadat de biechteling zijn belijdenis heeft besloten met de woorden „deze en al mijn zonden zijn mij van harte leed; ik beschuldig mij daarvan en vraag ootmoedig de heilige absolutie", spreekt de priester: „Ik ontbind u van uwe zonden in den Naam des Vaders en des Zoons en des H. Geestes, Amen". Terwijl de biechtvader de absolutie geeft, behoort men een „akte van berouw" te bidden, aldus luidende „Mijn Heer en mijn God, het is mij van harte leed gezondigd te hebben, omdat ik daardoor uwe rechtvaardige straffen verdiend heb, en u heb beleedigd, die vol goedheid zijt jegens mij en oneindig volmaakt en beminnelijk in uzelven. Ik betreur en verfoei mijn zonden uit liefde tot U, en ik maak het vaste voornemen, met de hulp uwer genade, mijn leven te beteren en U nooit meer te beleedigen". P. M. Verzameld door C. B. Fragmenten uit het Zedekundig Handboekje van Epictetus Beter is het somtijds verkeerd te handelen en het te b'ekennen, en meestal het goede te doen, dan zelden te bekennen verkeerd te hebben gehandeld en vaak verkeerd te doen. Wie een gezond lichaam bezit kan zoowel hitte als koude verdragen. Zoo ook kunnen zij, die een gezonden gemoeds toestand bezitten zoowel toorn als smart, vreugde en alle andere zielsaandoeningen doorstaan. Het paard is niet trotsch op zijn krib, zijn tuig of zijn dek; de vogel niet op zijn voer of zijn nest, maar beiden zijn trots op de snelheid hunner voeten of vleugels. Wees ook gij niet trots op uw voedsel en kleeding, in één woord op de uitwendige dingen, maar op uw rechtschapenheid en goede daden. Beter is het met een enkelen vrijen mensch te leven, vreesloos en vrij, dan in gezelschap van velen slaaf te zijn. Spreek geen oordeel in een gerecht over uwen naaste, alvorens gij zelf hebt terecht gestaan. Niet door de gevels der huizen op te bouwen zult gij uw stad van dienst zijn, maar door het opbouwen der gemoederen. Want het is beter dat groote zielen in kleine huizen, dan dat armzalige slavennaturen in groote huizen wonen. Van hetgeen men niet mag doen, moeten wij zelfs niet denken aan de mogelijkheid het te doen. Zandvoort. De gewone collecten voor armen en kerk, op de beide Paaschdagen gehouden, zijn extra collecten gebleken. De Diakonie zamelde Zondag f 43.48 in en Maandag f 13.11, totaal f 56.59. De kerk respect, f 35.65 en f 10.87, totaal f 46.52. In het geheel werd dus ruim f 103. gecollecteerd, een uitkomst die Diakenen en Kerkvoogden in de stemming van Psalm 103 bracht. Bij het bedrag was één bankbiljet van f 10.—. De rest is door de gezamenlijke kerkgangers ge offerd en dat het zilver in ruime mate vloeide, blijkt duidelijk uit deze opgave; in het geheel werden den lsten Paaschdag 6 rijksdaalders, 23 guldens, 18 kwartjes en 174 dubbeltjes geoogst. Ds. P. M. dankt hartelijk voor de overvloedige bewijzen van belangstelling, door hem op 20 April 1.1. ontvangen. Mevrouw P. M. ontvangt Woensdag 3 Mei. De Dinsdagavond-catechisanten worden a.s. Dinsdagavond om 7V2 uur in de catechisatiekamer verwacht. Vriendelijk verzoek. Het gebeurt voortdurend dat dag en uur van huwelijks-inzegening én begrafenis worden vastge steld, zónder dat men zich van tevoren vergewist heeft dat het mij dan gelegen komt de huwelijks-inzegening te leiden of op het graf te spreken. Aangenaam zal het mij wezen indien men voortaan, éér een van beide plechtigheden worden vastgesteld, even bij mij laat informeeren of ik dan niet verhinderd ben. Attestatie is aangevraagd naar Utrecht door M. A. W. Bos te Aerdenhout. Maandverslag Wijkverpleging over Maart. Verpleegd werden 14 patiënten, die te zamen 401 maal hulp ontvingen. Allen behoorden tot de Ned. Herv. Kerk. Voor 7 patiënten werd plotseling hulp ingeroepen, terwijl één overleden patient werd afgelegd. De e.v. Doop is bepaald op Zondag 7 Mei. In de maanden |uni, Juli en Augustus is er geen Doopsbediening. A.s. Maandag houdt Ds. P. M. 's morgens geen spreekuur, wèl 's avonds. De Godsdienstlerares, Mej. C. Bienfait, houdt dan in de Pastorie spreekuur, 's avonds van 78 uur. Mej. C. Bienfait herinnert er haar leerlingen aan dat al haar lessen den lsten Mei weer een aavang nemen. Laat ieder aan den dien dag ingevoerden zomer-tijd denken. Anders loopen de lesuren hopeloos in de war! Burgerlijke Stand van Zandvoort. 21-28 April 1916. OndertrouwdJ. H. van Keulen en A. de Roode. Getrouwd: H. Oudman en J. E. Brauns. L. van der Mije en J. S. Kampman. Geboren'. Gerardus Rudolf, zoon van F. R. Bisenberger en M. de Wid. Theodorus, zoon van B. Duivenvoorden en A. van der Putten. Overleden: S. M. van Zadel—Koning, 77 jr. A. Paap 65, jr. Bloemendaal. Woensdag 19 April was een ongewone dag voor onze Christelijke School. Het hoofd de heer Houwen, benoemd tot directeur der onlangs opgerichte Da Costa-school te Haarlem, nam afscheid. Tegen elf uur kwamen de kinderen met hunne onderwijzeressen en onderwijzers de ruime gymnastiekzaal binnen, waar de leden van Bestuur en Commis sie van Toezicht der School reeds aanwezig waren. Nadat aan de kinderen elk zijn plaats was gewezen, nam allereerst de heer Blom het woord. In welgekozen woorden herdacht hij wat de heer Houwen voor de school was geweest. Het aantal leerlingen was gedurende de jaren van zijn werk zaamheid zeer toegenomen, het personeel belangrijk uit gebreid. Dat kon niet anders dan een voldoening voor hem zijn, wanneer de heer Houwen op deze jaren terugzag. En de heer Blom achtte het een voorrecht als blijk van achting en waardeering namens kinderen en personeel hem een keurige rustbank ten geschenke te mogen aanbieden. Toen hierop de kinderen den heer Houwen Ps. 121 vs. 4 hadden toegezongen, trad Ds. Roos van Santpoort naar voren, als secretaris van het Bestuur den voorzitter, die door onge steldheid verhinderd was tegenwoordig te zijn, vervangend. Op de hem eigen gevoelvolle wijze sprak Ds. Roos namens het Bestuur woorden van dank voor hetgeen de heer Houwen gedurende de jaren, welke hij als hoofd aan de school verbonden was geweest, tot bloei der school had bijgedragen. En waar de heer Houwen gereed stond een schoone doch zware taak als directeur eener nieuwe in richting voor onderwijs te aanvaarden, daar werd hem de kracht en de wijsheid, die van Boven is, van harte toe- gewenscht. Ook tot de heeren Blom en Overweel, die beiden aan de nieuwe onderwijs-inrichting werden benoemd

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 3