VRAAG ONZE KRENTENKROP Vragenbus- Zending. LUXE BR0ODBAKKERDEH UEBR. J. VAS DER WERFF D' en die benoeming aannamen, sprak Ds. Roos woorden van dank er, waardeering, hun God's zegen in hunnen nieuwen werkkring toebiddend. Getroffen door de vele vriendelijke woorden tot hem gesproken en de waardeering hem getoond, dankte de heer Houwen allen hartelijk. Nadat Ds. R. in ernstig gebed de belangen der school en van het christelijk onderwijs Gode had opgedragen, ging men weder uiteen en behoorde ook dit afscheidsuur weer tot het verledene. K. (Niet onderteekende vragen worden niet beantwoord.) Vraag. Is U ook bekend wanneer te Amersfoort de vacantie-cursussen, uitgaande van de „Internationale School voor Wijsbegeerte", gegeven worden, welke de voorwaarden zijn aan de deelneming verbonden, wie de cursussen leiden en welke onderwerpen behandeld worden Antwoord. De drie vacantie-cursussen worden van 17 Juli tot 16 September gegeven. Opgave voor den te volgen cursus moet uiterlijk 1 Juni 1916, onder toezending van f25.— voor eiken cursus, aan den secretaris-curator, Dr. W. H. Denier van der Gon, Prinses Marielaan 14 te Amersfoort, worden gezonden, na ontvangst waarvan een toegangskaart wordt verstrekt. Honderd kaarten worden uitgereikt tegen f 15.voor eiken cursus. Een beperkt aantal kaarten wordt op aanvrage kosteloos verkrijgbaar gesteld. De le cursus,- van 17 Juli 5 Aug. staat onder hoofdleiding van Dr. A. H. de Hartog, die op 17 Juli, 's avonds 8 uur en voorts eiken morgen van 11 12 uur (behalve 's Zondags) zal spreken. De 2de cursus staat ouder hoofdleiding van Dr. H. W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga uit Zutphen. Deze cursus duurt van 726 Augustus. De hoofdleider spreekt op 7 Aug. 's avonds 8 uur en voorts eiken morgen (behalve des Zondags) van 11 12 uur. De 3de cursus, van 28 Aug.—16 Sept. staat onder hoofdleiding van Dr. J. D. Bierens de Haan, die zal spreken op 28 Augustus, des avonds om 8 uur en voorts eiken morgen (behalve des Zondags) van 11 12 uur. Dr. de Hartog leidt in tot het probleem aangaande de verhouding tusschen het menschelijk denken en „de werke lijkheid". En op een der avonden „Inleiding tot de muziek". Dr. van den Bergh van Eysinga spreekt over de vorming van een religieuse wereldbeschouwing en de plaats die de religie in het algemeene cultuurleven inneemt. Dr. Bierens de Haan's onderwerp is: Het geestesleven, beschouwd 'als verschijning van den oneindigen Geest. Voorts spreken op den lsten cursus: 18 Juli, v.m. 91/210'/2 H. C. Verkruysen Inleiding tot de philosophie der kunst. 19 Juli, n.m. 8'/s H. P. Bremmer: Inleiding tot de beel dende kunsten (met lichtbeelden). 20 Juli v.m. 9'/j—lOVj Dr. A. Pit: Methode bij de studie der beeldende kunsten. 21 Juli v.m. 9VsIOV2 K. P. C. de BazelDe verhouding der bouwkunst tot den godsdienst. 22 Juli v.m. 9'/a 10'/2 (wordt later bekend gemaakt): Inleiding tot de dichtkunst. 24—29 Juli v.m. 9J/2IOV2 Mevr. van den Bergh van Eysinga—EliasGeestelijke stroomingen in de Nederl. letterkunde der 19de eeuw. 31 Juli5 Aug. v.m. 9V210'/a Mevr. L. de Hartog MeyjesMystiek. Op den 2den cursus 8—12 Aug. v.m. 9V2 10l/s Lod. van Mierop: Geestelijk leven en ascese. 1419 Aug. v.m 9' 21OV2 (wordt later bekend gemaakt) Letterkunde. 21—26 Aug. v.m. 9V2lO'/s J- A. Blok: Mystiek. E11 op den 3den Vacantie-cursus 29 Aug. 2 Sept. v.m, 9'/2—10'/2 Dr. J. Clay: Inleiding tot de natuurphilosophie. 4 6 Sept. v.m. 91/» 101/2 Mej. Mr. C. Wichmann In leiding tot de philosophie der samenleving 7 9 Sept. v.m. 9V2 lO'/a Mr P. TidemanInleiding- tot de rechtsphilosophie. 11 16 Sept. v.m. 91/, 101/» Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga: Inleiding tot de godsdienstphilosophie. De zaal, waar de voordrachten worden gehouden, is in de Koningin VVilhelminastraat 18 te Amersfoort, vlak bij het station. De Heer D. M. Kan te Amersfoort (zelfde adres) is bereid behulpzaam te zijn bij het bespreken van kamers en wat verder noodig mocht zijn. P. M. Het Hospitaalkerkschip. 1 In den Zondagsbode van 10 Mei 1914 vertelde ik voor het laatst iets van den arbeid van het Hospitaalkerkschip; thans ligt het verslag over 1915 voor mij en wil ik daaruit het een en ander mededeelen, daar ik mij overtuigd houde dat vele lezers van ons blad, voornamelijk zij die zeiven aan zee wonen of zeevarenden onder hun familieleden tellen, in dezen arbeid levendig belangstellen. Men zal zich herinneren dat het doel van de Vereeniging die het Hospitaalkerkschip „de Hoop" uitzendt, is om geestelijke en genees kundige hulp te verleenen aan de Nederlandsche visschers die in grooten getale er zijn er gewoonlijk een tienduizendtal den geheelen zomer op de Noordzee hun bedrijf uitoefenen. Natuurlijk worden visschers van andere nationaliteit ook geholpen, wanneer die hulp noodig is en gevraagd wordt. Beschermvrouwe van de Vereeniging is H. M. de Koningin-Moeder. „Beklaagden wij ons", zoo schrijft de heer C. Beels, de secretaris der Vereeniging, „in het voorgaand jaarverslag over belemmering in ons werk ten gevolge van den wereldoorlog, in nóg veel heviger mate was zulks het geval in 1915. Van een geregeld uitgeoefende visscherij op de Noordzee was in den voorgaanden zomer geen sprake, waardoor het groote moeite kostte telkens een deel der visschersvloot op te zoeken en te vinden, teneinde daar de gewenschte hulp te bieden. Er viel niet aan aan te denken, evenals andere jaren, een vast pro gramma voor ons Hospitaalkerkschip op te stellen. „Lerwick, de plaats op de Shetland-eilanden, waar in normale omstandigheden alle Nederlandsche visschers in de eersie dagen van Juni bij elkaar kwamen, was als uitgangshaven uitgeschakeld, gelegen zijnde binnen de grenzen door de Engelsche admiraliteit als gevaar lijk op de Noordzee aangegeven, en wat Lerwick voor ons beteekent, is bekend aan allen die oilze voorgaande jaarverslagen hebben ge lezen; zoodra „de Hoop IJmuiden verliet, zette zij koers naar de Shetland-eilanden, om daar in de baai van Lerwick een 800-tal vaar tuigen getooid met de Vaderlandsche driekleur te vinden, met een be manning van niet minder dan 10.000 onzer visschers, die daar wachten op het signaleeren van de eerste zuid-trekkende haringschool, ten einde uit te zeilen en niet dan om inslagen te doen of herstel lingen te ondergaan daar weer binnen te loopen. „Voor ons werk was vroeger Juni de vruchtbaarste maand. Patiënten werden in grooten getale behandeld, zieken in het hospitaal bezocht, godsdienstoefeningen gehouden, bijbels en lektuur uitgedeeld, kennis aangeknoopt, die later in den zomer werd vernieuwd; van dit alles kon in 1915 niets komen. „Alvorens door ons werd besloten dit jaar ,.de Hoop" uit te zenden, richtten wij ons tot de gemeentebesturen onzer visschershavens, ten einde zekerheid te hebben dat werkelijk visschers in voldoenden getale uitvoeren en waarheen zij dachten zich te begeven. De antwoorden waren omtrent het eerste punt zeer bevredigend. Geschat werd dat drie vierde der schepen reeds einde Mei ter vischvangst uitging; omtrent de aanvankelijke bestemming kregen wij geen zekerheid. „Onder deze omstandigheden was ons besluit weldra genomen. Waar toch de visschers hun bedrijf dachten uit te oefenen, daar was onze plaats ook aangewezen; gevaren die zij durfden trotseeren konden ons niet weerhouden onze diensten aan te bieden, en nu kwam het er op aan te zien of wij geneesheer en predikant benevens equipage konden vinden om de behulpzame hand te bieden". (Wordt vervolgd). M. F. v. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 4