Zandvoort, Aerdenhout, Bloemendaal en Overveen No. 9 ZONDAG 2 Juli 1916 5de Jaargang. Predikbeurten Dankbaar in lijden- DE ZONDAGSBODE VOOR VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Per jaargang voor Zandvoort en Bloemendaal f 1.50 elders (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers0.05 R E D A. C TT I E G POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort Jhr. Dr. M. F. VAN LENNEP - Aerdenhout J. A. VAN LEEUWEN - Bloemendaal Mej. C. BIENFAIT - Aerdenhout Adres voor de Administratie: P. SAAF - Zandvoort - Telefoon No. 27 PRIJS DER ADVERTENT1ËN 1—5 regelsf 0.55 Elke regel meer10 Dienstaanbiedingen, 1- 5 regels ,.0.35 Elke regel meer0.06 Bij abonnement extra korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ned. Herv. Gem. Zondag 2 Juli 1916. /.andvoort, v. m. 10 uur: Ds. C. J. VAN PAASSEN, Predt. te Haarlem. Bioemendaal, v.m 10 uur: Ds. J. ROOKMAAKER, Pred. te Etersheim. De Heer heeft gegeven en de Heer heeft genomen, de naam des Heeren zij geloofd! Job. 1 21b. In het verre Oosten leefde een man, wiens naam was Job. Hij bezat den zegen des lands, talrijke kudden en vrucht bare velden. Zijn woord beurde de gevallenen op en gaf aan de bevende knieën kracht. In zijn tent was het zalig wonen, ais in des hemels'schoot. En in die tent woonde hij met zeven zonen en drie dochters. En bij hem in die tent woonde het vertrouwen des Heeren. job was een oud man. Zijn vreugde in het leven bestond in de vreugde zijner kinderen. En hij waakte over die vreugde met groote trouw, om te zorgen dat zij hun niet tot verderfenis zou strekken. Op zekeren dag zat hij alleen bij zijn kudde, terwijl zijn kinderen tot een feestmaal ver zameld waren in het huis van hun broeder, den eerstgebo rene. En aangezien hij voor elk hunner afzonderlijk zijn offer geofferd had, werd ook zijn hart tot blijdschap gestemd door de gedachte aan de blijdschap zijner kinderen. Maar terwijl hij daar zoo neerzat in den stillen vrede der vreugde, kwam een bode en, voordat deze had uitgesproken, kwam een andere bode, en, terwijl deze nog sprak, kwam de derde bode, en toen kwam de boodschap aangaande zijn zonen en dochteren, dat het huis, waarin zij zaten, was ingestort en zij allen onder de puinhoopen waren begraven. Toen stond Job op, en scheurde zijn mantel, en schoor zijn hoofd, en viel op de aarde en boog zich neder. Zijn droefheid had niet veel woorden noodig, of liever, ze had geen enkel woord noodig. Slechts zijn uiterlijk ge tuigde, dat zijn hart verslagen was. Kunt gij het anders verlangen? Of vindt hij, die er zijn eer in stelt ten dage der treurigheid niet te kunnen treuren, niet zijn schande hierin, dat hij zich ook niet vermag te verblijden ten dage der blijdschap Wekt die starre doode ongevoeligheid geen afkeer, geen ergenis En zegenen wij niet daarentegen de ontroering, waardoor wij worden aangegrepen, bij den aan blik van den eerwaardigen grijsaard, die daar zoo even nog zat met vreugde des Heeren op het vaderlijk gelaat, en nu in 't stof ligt met gescheurden mantel en geschoren hoofd Juist omdat hij zich zoo, zonder wanhoop, met zuiver. eerlijk menschelijk gevoel aan zijn droefheid overgaf, was hij daarin ook terstond bereid tusschen God en zich zelf te richten. En zijn rechtsuitspraak klonk aldus: „naakt ben ik uit den schoot mijner moeder gekomen, naakt zal ik daar heen wederkeeren'Hiermede was de strijd beslist. Elke begeerte om iets van den Heer te willen ontvangen, dat Hij niet geven wil, of om iets te willen vasthouden, dat de Heer ontnemen wil, alsof het niet door Hem gegeven ware, elke begeerte van dien aard is hiermede tot zwijgen ge bracht. En dan volgt de bekentenis van den man, die niet enkel door rouw, maar ook door de aanbidding ter aarde werd geworpen „de Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de naam des Heeren zij geloofd 1" Het eerst is niet de betuiging „de Heer heeft genomen" Het eerst is de betuiging: „de Heer heeft gegeven'. Past dit woord onder deze omstandigheden? Doet het niet vreemd aan? Wanneer iemand op een gegeven Oogenblik alles wat hem lief is en dus ook het allerliefste, verliest, dan wordt hij d oor dit verlies allicht zóó overweldigd, dat hij er geen troost in vinden kan dit uit te spreken, ook al blijft hij er zich innerlijk voor God van bewust, dat hij feitelijk alles verloren heeft. Of anders zal hij misschien het verlies niet in de volle zwaarte van zijn verpletterend gewicht op zijn ziel laten rusten hij zal het liever terstond van zich af werpen en met bewogen hart zeggen „de Heer heeft ge nomen". Zoo den Heer te voet te vallen in zwijgen en in ootmoed, ook dat is waard geprezen en begeerd te worden. En de mensch, die zoo handelt, redt zijn ziel in den strijd, al is 't ook dat hij alle vreugde verloren heeft. Maar Job 1 In het oogenblik, waarin de Heer hem alles ontneemt, zegt hij niet eerst„de Heer heeft genomen", hij zegt allereerst „de Heer heeft gegeven Dit woord is kort. Maar het be- teekent in zijn kortheid ten volle al wat het beteekenen moet. Het beteekent, dat Job's ziel niet in stomme onder werping aan de smart wordt saamgeperst, maar dat zijn hart zich verwijdt in grooten dank, dat het verlies van alles hem vóór alle dingen dankbaar maakt jegens den Heer, die hem al den zegen had geschonken, welken Hij hem nu ontnam. Het ging hem niet zooals Jozef omtrent de zeven magere jaren voorspelde, dat daarin namelijk de overvloed van de zeven vruchtbare jaren gansch en al zou vergeten worden. Zijn dankbaarheid was nu wel anders dan zij was in den nu voor zijn gevoel al lang vervlogen tijd, toen hij alle goede gave en volmaakte gifte met dank baarheid uit Gods hand ontving maar toch was zijn dank baarheid oprecht, evenals de voorstelling van de goedheid zijns Heeren, zooals die nu in zijn ziel levendig werd. Nu W. GERTENBACH - Van Ostadestraat 13 - Telef. 145 Depót van de STOOMVERVERlj en CHEMISCHE WASSCHERIJ J. LOTTGERING, Groote Houtstraat 5a, Haarlem - Telef. 1561 en 7 71 Stoomt en verft alk soorten Dames- en Heeren-Garderobe ving en onberispelijk. Speciale inrichting voor het stoomen van Dekens, Bedden en Matrassen. -*■

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 1