Zandvoort, Aerdenhout, Bloemendaal en Overveen No. 17 ZONDAG 27 Augustus 1916 5de Jaargang. Predikbeurten. Met Jezus. DE ZONDAGSBODE VOOR VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Her Jaargang voor Zandvoort en Bloemendaal f 1.50 elders (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers0.05 R E D A C T I E G POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort Jhr. Dr. M. F: VAN LENNEP - Aerdenhout J. A. VAN LEEUWEN - Bloemendaal Mej. C. B1ENFA1T r - Aerdenhout Adres voor de Administratie: P. SA AF - Zandvoort - Telefoon No. 27 PRIJS DER ADVERTENTIËN: 1-5 regelsƒ0.55 Elke regel meer010 Dienstaanbiedingen, 1—5 regels 0.35 Elke regel meer0.06 Bij abonnement extra korting Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ned. Herv. Gem. Zondag 27 Augustus 1916. Zandvoort, v.m. 10 uur: Ds. C. W. COOLSMA, Predikant te Groningen. Bloemendaal, v.m. 10 uur: Ds. H. H. BARGER, Predikant te Utrecht. Zij kenden hen, dat zij met Jezus geweest waren. Hand. 4:13. Petrus en Johannes hadden aan de Schoone poort des tempels een kreupelen man in den naam van Jezus Christus genezennaar aanleiding daarvan hadden zij den Heiland aan de schare verkondigd en die prediking met gevangenis moeten boeten. Den volgenden dag voor den Raad gebracht, getuigen zij met groote vrijmoedigheid van den eenigen naam, door welken wij moeten zalig worden. En dan volgt in onzen tekst: „Zij de leden van denJoodschen Raad ziende de vrijmoedigheid van Petrus en Johannes en ver nemende dat zij ongeleerde en eenvoudige menschen waren, verwonderden zich en kenden hen dat zij met Jezus ge weest waren' Over dit laatste thans een enkel woord. Met Jezus geweest zijn. Welk een heerlijk voorrecht. Denken wij ons even in wat dat inhoudt. Zou er een enkele vrome geweest zijn, sedert de dagen der apostelen, die niet wel eens gewenscht heeft al was het maar een oogenblik in hun plaats te hebben mogen zijn, om aan Jezus voeten gezeten of naast den Meester aanzittende of voortwandelende, zijn woord te mogen hooren en dat liemelsch gelaat te aanschouwen Heerlijk voorrechtMet Jezus te hebben omgegaan. Maar is dat genoeg Is dat reeds genoeg om voortaan bekeerd, geheiligd te zijn Helaas, wij weten wel beter. Wij denken met weemoed aan Jezus tijdgenooten, aan de inwoners van Kapernaüm, over wie Hij zijn „wee" moest uitspreken, omdat zij zich niet hadden bekeerd, ofschoon Hij in hun midden llad gewandeld en zij zijne teekenen hadden gezien, aan die van Nazareth, die Hem uitwierpen, aan Judas eindelijk, die Hem verraden heeft, „zijnde een van de twaalven". Geregelde omgang met het heilige en meer nog met den Heilige bekeert of verhardt. Ernstige les, voorwaar, voor allen die krachtens hun ambt geroepen zijn telkens met de heilige dingen om te gaan: priesters, predikanten, evangelisten, tempeldienaars, kosters, voor lezers allen die geregeld het Evangelie bedienen of hooren. Bij dien geregelden omgang behoort bekeering, vernieuwing, wedergeboorte, een zich laten heiligen door den Heilige. Bij dien geregelden omgang behoort een blijven bij Jezus. Met Jezus geweest te zijn is heerlijk. Maar de verledene tijd moet een tegenwoordige tijd worden en blijven met Jezus z ij n. Er waren er immers in de dagen van Jezus' omwandeling op aarde, die „niet meer met Hem wandelen wilden". (Joh. 6 66). Wij hooren ook van een Demas, „die de tegenwoordige wereld had liefgekregen". (2 Tim. 4:10) En een ernstige waarschuwing weerklinkt tot diegenen,, die hun eerste liefde hebben verlaten". (Openb. 24) Gezegend daarentegen is het antwoord Van Petrus, in naam van zijn medebroeders uitgesproken, als Jezus hun vraagt „Wilt gijlieden ook niet weggaan?" „Heer, tot wien zullen wij heengaan Gij hebt de woorden des eeuwigen levens" (Joh. 6:68). Zij kenden hen dat zij met Jezus geweest waren. Waaraan kent men dezulken? Daaraan, dat zij vernieuwd, veranderd zijn naar Jezus' beeld. (2 Cor. 3: 18) Wij zien vaak dat menschen gaan gelijken op andere menschen die zij lief hebben en bewonderen en met wie zij veel omgaan. Zoo is het ook en in veel heerlijker zin in den omgang met Jezus. Is dat niet benijdenswaardig, een discipel te zijn, waarin men den Meester herkennen kan Jezus liefde, zachtmoedigheid, geloof, reinheid, waarheid, te zien in de zijnen Waaraan kent men hen nog meer? Daaraan, dat zij van Jezus getuigen kunnen als van een Heiland, dien zij kennen, uit eigen levenservaring. Dat is het groote onderscheid tusschen orthodoxie zonder geloof en met geloof. De eerste zegt lessen op uit een handboek voor dogmatiek, de tweede getuigt van een Heer, die gekend wordt, van een Heiland van zondaren, die gered heeft. Waaraan nog meer?'Daaraan, dat zij die met Jezus geweest zijn, kracht hebben ontvangen en mededragen en uitdragen in een wereld, die die kracht o zoo noodig heeft. Petrus en Johannes zijn met Jezus geweest en zijn geestelijk nog altijd op het innigst met Hem verbondenvandaar dat zij krachten kunnen doen. Het is niet hun kracht, het is de kracht van Jezus, die in en door hen werkt en dezen kreupele heeft doen wandelen. Ach, dat is het wat ons, christenen zoo vaak ontbreekt de kracht tot nederwerping van het rijk des boozen en tot opbouw van Gods koninkrijk, die alleen te vinden is in nauwe gemeenschap met Jezus. Als wij in eigen kracht of uit routine gaan werken, steunende op onze bekwaamheid of op de kracht, die wij misschien eenmaal bezeten hebben, dan falen wij jammerlijk. Waaraan nog meer? Aan de heerlijkheid die van dezulken uitstraalt, die met Jezus geweest zijn. Als Mozes op W. GERTENBACH - Van Ostadestraat 13 - Telef. 145, Depót van de STOOMVERVERIJ en CHEMISCHE WASSCHERlj J. LOTTGERING, Groote Houtstraat 5a, Haarlem - Telef. 1561 en 771 Stoomt en verft alle soorten Dames- en Heeren-Garderobe .ving en onberispelijk, ■w Speciale inrichting voor het stoomen van Dekens. Bedden en Matrassen. -»■

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 1