Wat kiest gij: een Zondag met God of zonder God? Mededeelingen. Voor eiken dag FEUILLETON. beiden leeren dat de mensch niet bij brood alleen leeft en te zamen het hemelsche brood zoeken en van God als hun Vader alles voor deze aarde en voor den hemel verwach ten. Jezus Christus het levende brood kan niemand aan de ziel ontnemen, die Hem als haar Heiland gevonden heeft. Ons dagelijksch gebed zij daarom: „Heer, geef ons altijd dat brood M. F. v. L. Zandvoort. Met groote vreugde zagen wij weder den naam van Ds. van Leeuwen onder de „Predikbeurten" den vorigen Zondag staan, na zijn lange en ernstige krankheid. Wij wenschen hem en de Bloemendaalsche gemeente van harte geluk, dat hij zijn arbeid in haar midden weder mocht hervatten en bidden hem kracht en genade toe om dien naar den lust van zijn hart nog lang te kunnen voortzetten. Moge hij spoedig ook weder een werkzaam aandeel in de redactie van ons blad kunnen nemen. Daarin zullen zich alle lezers verblijden en evenzeer „De drie andere leden der Redactie". De extra-collecte voor de kerk heeft 1 October f21.31 opgebracht. Bloemendaal. Zondag 1 October was voor onze gemeente een dag van groote blijdschap. Dien Zondagmorgen toch mocht haar leeraar Ds. van Leeuwen, van een langdurige, ernstige ziekte hersteld, voor het eerst weer voor de gemeente op treden. Een dichte schare vulde ons vriendelijk kerkgebouw. Onder de diepste stilte en met gespannen aandacht werd door allen geluisterd naar zijne aangrijpende prediking over 2 Cor. 12:9a. De Heer heeft tot mij gezegd: Mijne genade is u genoeg. Het was een woord uit de diepte van een bewogen ge moed, dat het lijden in al zijn verschrikking heeft gekend, maar na bange worsteling heeft geleerd genoeg te hebben aan de genade van Zijnen God. Een woord van hart tot hart, sterkend en troostend allen, die niet hunnen eigenen, maar den weg achter Christus willen gaan. Een woord getuigend van stillen, ootmoedigen dank aan Hem, die het alles zoo wel heeft gemaakt. De gemeente dankt met hem dien God, Die een Hoorder is der gebeden. Moge ook de bede door haar haren leeraar toegezongen: U zegene God! Hij steil' u tot een zegen! Gezegend zij uw hoofd, uw hart, uw wegen, Uw aardsch, uw eeuwig lot! O God! verhoor en schenk ons onze bede! Toon hem uw gunst, doordring hem van uw vrede; Licht met uw licht hem voor! op heerlijke wijze door God worden vérvuld. K. Burgerlijke Stand van Bloemendaal. Geboren: Engelina Cornelia, dochter van B. van der Beek en C. van Lierop. OndertrouwdP. M. Postuma en M. A. Eigeman. Getrouwd: H. Pieterman en M. van der Lee. OverledenJ. Ledder, 72 jaar. A. Schermer, 70 jaar. S. Baak, 62 jaar. J. Weerets, 69 jaar. De kennis der zonde is het begin der verlossing. Calvijn. Wijs mij één zedelijken vlek in den Christus aan, en de zielenarts der wereld zal zelf een medicijnmeester noodig hebben. Van Oosterzee. Niets is zoozeer Gode waardig, als de zaligheid der menschen. Tertullianus. Gij, Heer Jezus, zijt mijne gerechtigheid, en ik ben uwe zonde. Luther. De hoogste zaligheid der zaal'gen is vertrouwen. Da Costa. De genade is een van die problemen, die het hart al leen kan oplossen. Bungener. Onze Heer Christus zou een arme man zijn, indien slechts de orthodoxe Lutheranen zalig werden. Spener. Ons „Wilhelmus." VIII. Het tweede couplet luidt: In Godes vrees te leven Heb ick altijt betracht, Daerom ben ick verdreven, Om Landt, om Luyd' gebracht; Maer Godt sal mij regeren Als een goet instrument. Dat ick sal wederkeeren In mijnen Regiment. De Prins was reeds vroeg tot hooge waardig heden geroepen. In 1555, op 22 jarigen leeftijd, kreeg hij zitting in den Raad van State en daar mede aanzienlijken invloed in de landsregeering en weinige jaren later, bij het vertrek van Filips II naar Spanje (1559) werd hij door de land voogdes tot stadhouder van Holland, Zeeland en Utrecht benoemd Daar hij, hoewel in naam nog roomsch, echter langzamerhand meer en meer tot de beginselen der Hervorming begon over te hellen en in elk geval zich steeds een hevig vijand van alle geloofsvervolging toonde, daarenboven in den Raad van State de voor naamste vertegenwoordiger was van den wensch der Staten en des volks tegenover de partij van den koning, door Granvelle vertegenwoordigd, werd hij steeds meer door het volk als zijn leider en als beschermer van zijn vrijheid aan gezien, door den koning daarentegen als de ziel van den opstand. Toen dan ook Alva naderde, achtte hij zich niet meer veilig en nam in Mei 1567 de wijk naar Dillenburg, nadat hij al zijn waardigheden had nedergelegd. Daarom kon de dichter in dit couplet dan ook zeggen, dat hij „om Land om Luyd' gebracht' was, dat is zijn land en volk verloren had, omdat hij God vreesde Het woord „Regiment* in den laatsten regel beteekent „regeering". Thans het derde couplet. Lijdt u mijn Ondersaten, Die oprecht zijt van aert. Godt sal u niet verlaten, Al zijt ghij nu beswaert Die vroom begheert te leven, Bidt Godt, nacht ende dagh, Dat Hij mij cracht wil gheven, Dat ick u helpen mach. Hierover is niet anders te zeggen, dan dat „Lijdt u" in den eersten regel beteekent „Houdt u lijdzaam". Wij gaan over tot het vierde couplet. Lijf end goed ai te samen Heb ick u niet verschoont; Mijn Broeders, hooch van Namen, Hebbent u oock vertoont: Graef Adolff is ghebleven In Vrieslandt in den slach Sijn Siel int eeuwich Leven Verwacht den jongsten dach. Dat de beide eerste twee regels geen ijdelen klank bevatten, wij zagen het reeds dat de Prins zich letterlijk arm heeft gemaakt om de Nederlanden te verlossen, is een feit, hij die bij het begin van den opstand een voor die dagen zeer groot fortuin bezat, voornamelijk door zijn huwelijk verkregen. En dat hij zijn leven in de waagschaal stelde, is herhaaldelijk gebleken. Niet alleen gedurende den veldtocht, waar hij gevaar liep te sneuvelen of, werd hij gevangen genomen, zijn hoofd op het schavot zou verliezenmaar hoe vele malen hebben sluipmoordenaars getracht hem van het leven te berooven, voornamelijk nadat de Koning een prijs op zijn hoofd had gesteld Het meest be- kendz ijn de aanslag van Jean Jaureguy (1582) die hem levensgevaarlijk wondde en die van Bal thazar Gerards (1584), wiens schot den edelen held doodelijk trofmaar deze waren slechts twee uit een gansche reeks van beraamde sluip moorden, die in tijds ontdekt werden. Wordt vervolgd.) M. F v. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 2