2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 15 October 1916 Uit de Gemeente. Dr. Gunning's vierde Ibsenvoordracht. Vrijdag 6 November getuigde de groote opkomst in „Ons Huis" van nog toenemende belangstelling in Dr. Gun ning's lbsen-lezingen. „Een vijand des Volks" werd door hem in hoofdtrekken weergegeven. Een zeestadje in Zui delijk Noorwegen met opbloeiend badleven is de plaats der handeling. Thomas Stockmann, de baddokter, heeft, naar aanleiding van epidemische ziektegevallen onder de badgasten van 't afgeloopen seizoen, het water bacteriolo gisch doen onderzoeken en hem gewordt per brief de mededeeling, dat dit water zoowel voor uitwendig als in wendig gebruik gevaar levert, besmet als het is met microben, afkomstig uit verontreinigde prise d'eau. Een paar pers mannen, bij hem te gast, vatten, het nieuws vernemend, het voornemen op van leer te trekken tegen de stupide autoriteitendes dokters schoonvader verkneutert zich in het vooruitzicht van het bedroevend figuur, dat de plaat selijke machthebbers zullen maken. De burgemeester, een oudere broeder van den baddokter en president van het bestuur der badinrichting, tracht met den gemeentelijken domper de zaak te sussen; geen machtsmiddel laat hij on beproefd; de veile pers weet hij ten slotte om te praten front te maken tegen den medicus, die slechts met het heil der menschheid voor oogen, geen utiliteits-overwegingen tolereert. Diens stuk wordt ter drukkerij plaatsing geweigerd zelfs voor particuliere rekening, geen openbare zaal is te bekomen om het voor te lezen, en als eindelijk die voor lezing toch zal geschieden in een particuliere woning, wordt er dermate geageerd en gemanoeuvreerd, dat Jan Publiek zelfs déar de voorlezing verbiedt. Dit laatste staaltje van willekeur bespaart den -toeschouwer het aanhooren eener verhandeling en verschaft tevens aan Henrik Ibsen in den verontwaardigden dokter een uitnemende spreektrompet tot verkondiging zijner ideeën over de compacte massa en de botsing van den Eenling daartegen. Die massa verklaart bij referendum den baddokter Thomas Stockmann tot een Vijand des Volks; slechts een dronken man kiest abusieve lijk zijn partij. Het is een geweldig bedrijf, die vierde acte, wier mise en scène zelfs den bekwaamsten regisseur een reuzentaak oplegt, wil het spel geen chaos worden, welks verbijsterende verwarring het stuk doet vallen. De laatste acte, die den badarts en zijn gezin geboycot doet zien door nagenoeg de gansche gemeente, is, al geeft ze keurig geteekende tooneeltjes te zien, zwak van bouw: de hoogopgevoerde actie van het voorlaatste bedrijf ver loopt langs een reeks ingemeene plagerijen van het slacht offer naar een ietwat tragisch-comisch einde, dat geen slot is, en waarvan zelfs niet de knapste acteur als in Nora een effectvol tooneeislot kan maken; de wreed miskende idealist zal op de plaats der verguizing zonder financieële middelen een school stichten, een universiteit in den dop, om knappe koppen onder de jeugdige straatbevolking op te voeden tot de maatschappij ergerende denkers der toe komst. lbsen geeft meermalen blijk zich niet meer te bekreunen om zijn tooneelhelden, de dragers zijner ideeën, als het doek gevallen is. We zagen dit in Nora, ten aanzien van wie de vraag zich opdringtHoe zal ze gestemd zijn den dag, volgende op den nacht van haar heengaanhoe zal ze te moede zijn een week, een maand nadien? Zoo ook hier. Met een verloopen practijk in 't vooruit zicht, zonder leermiddelen en in broodzorgen zal de im pulsieve, van alle kanten opgejaagde dokter voorzeker een bijzonder goed docent blijken, aangenomen dan nog dat men door pressie hem z'n leerlingen niet afhandig maakt. Spreker wees reeds in de richting van bevredigender slot. Ik denk mij Thomas Stockmann in een extase als Multatuli aan 't slot van den Max Havelaar. Dan Horster ten tooneele, couranten medebrengend uit andere plaatsen, exemplaren van de groote Pers. Van den storm, die't zeebad beroerde, is door't verslag in de Volksstem kennis genomen door de buitenwereldde autoriteitjes krijgen er van langsde onderzoekers van het badwater kiezen de partij van den uitgeworpen badarts; de directie van het zeebad moet nolens volens aan de door den badarts voorgestelde voorgeschreven verbeteringen gelooven, wil ze de badplaats niet op de flesch zien gaan. Zoo zou het kwaad der ophitsing van de Compacte massa ten slotte zich zelf straffen ten nutte der maatschappij. Een slot van lbsen intusschen, met zijn hart- grondigen walg ook van de groote Pers, zou dit niet kunnen zijn, de martelaar zou ontbreken en 't is lbsen immers genoeg, als hij ergerend de rotte maatschappij de bitterste beschuldigingen in 't aangezicht geslingerd heeft. Onwillekeurig gaf ik me, de laatste acten besprekend, aan de weelde van eigen bespiegeling over. Dr. Gunning, het vijfde bedrijf accepteerend, zooals de auteur het schiep, lette meer op de karakterteekening der hoofdpersonen in het drama, die hij uitmuntend weergaf. Thomas Stockmann met zijn vroolijk optimisme, in den vollen adel van plicht gevoel jegens de maatschappij, die hij, groot naïef kind, als hij is, echter niet begrijpt en nog minder doorgrondt Stockmann, voor volksvijand uitgekreten en desondanks de waarachtige vriend des volks; een-figuur als Brand, maar oneinding blijmoediger dan deze, en toch minstens even ontactischeen ambtenaar, die zijn, het badleven reddende en tevens bedreigende, ontdekking aan iedereen meedeelt behalve aan zijn onmiddellijken chet. Een figuur, afwijkend van Brand door dat tikje van, naar 't komische zweemende, aanstellerijhoogelijk ingenomen met de in stemming bij z'n medeburgers verondersteld, er zelfs min of meer prat op gaande ze als compacte massa achter zich te hebben. Een sanguinicus, later tot doldriftig wordens toe uitvarend tegen diezelfde massa om haar stupiditeitsteeds tengellooos doordravend tegen elke uiting van autocratie in en ten slotte poneerend het bestaan, en het goed recht van bestaan, der autocratie van den geest, Een bijzonder sympathieke kamprechter toch die, als gevolg van bittere be proevingen, tot de ontdekking komt, dat hij de sterkste mensch ter wereld is, die alleen staat met een liefdevolle, hem begrijpende gade -als steun, corrigeerde spreker deze uit spraak. En daarnaast de andere Stockmann, van koudnuchter standpunt de maatschappelijke verhoudingen beschouwend in den strijd om het bestaan; de man van het autocratisch gezag, gewoon de poppen te doen dansen naar zijn pijpen, eeu hakkerig, afgemeten plichtmensch, prat op z'n autoriteit; de cynicus tevens, wiens kille adem de meest gulle ge zelligheid plots doet verstijven; de stroeve waardigheids- bekieeder, die, in bekrompen opvatting van zijn plicht, ten bate zijner gemeente de bezoekers der badplaats er ge woonweg aan waagt, in alles het typisch beeld der starre hiërarchie. De dialoog tusschen deze beide hoofdpersonen en als uitvloeisel van hun botsing de overweldigende vierde acte vormt de kern van het drama, al zijn de nevenfiguren geenszins van beteekenis ontbloot. Ibsen's gal vindt een uitweg, als hij de vertegenwoordigers der Pers doet op treden. Een Hovstad als redacteur der „Volksbode" aan vankelijk steunend des dokters zaak, voornemens ze uit te buiten ter afrekening met de hooge heeren van het plaatsje; later zich onttrekkend, als hij zich niet zeker acht van de overwinning en front makend tegen den dokter, als deze niet op den steun der volksmassa rekenen kan, zelfs deze massa tegen hem ophitsend, als hij door diens dochter smadelijk afgewezen wordt. Billing, de medewerker aan het orgaan, een veritabele persploert, een weerhaan, draaiend met alle winden en desnoods elke perszaak verradend voor de kans op een aanstelling als ambtenaar in de rijen der heeren, die 't volk heeten te verdrukken. Aslaksen, drukker van en geassocieerd aan de „Volksbode", de voor lichting van het publiek slechts beschouwend als een zaakje, dat netjes en gematigd en fatsoenlijk, maar vooral winst gevend dient gehouden; een man, die wel tegen de macht hebbers van verre durft ageeren, ongevaarlijk als dat is, daar deze toch niet reageeren op de artikelen in de „Volks-

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 3