Mededeelingen- bode", maar die de stedelijke autoriteiten ontziet, zelfs naar de oogen ziet; een liberaal man, wiens hart warm voor 't Volk klopt, maar wiens verstand het houdt met het plaatselijk gezag. Dit edel driemanschap, waarvan elk lid ten slotte slechts zich zeiven zoekt, geeft Ibsen, in zijn groote eenzijdigheid, als de vertegenwoordigers van de Koningin der Aarde, en ter drukkerij, waar de beide eerste persbroeders eerst een geweldige revolutie uitbroeden, komt de karakterloosheid eener veile pers treffend uit. Voorts treedt nog op Morten Kill, een oude wauwelaar, er over kankerend en op wraak belust, dat hij den Raad is uitgesmeten een schacheraar, wiens leerlooierijen hebben medegewerkt aan de verontreiniging der prise d'eau een speculant, die de tuimelende aandeelen der badinrichting voor een prik opkoopt en daarna den badarts, den echt genoot zijner pleegdochter, aanspoort tot plichtsverzaking, in de verwachting dat ze weer rijzen zullen. Me dunkt, Ibsen heeft hem pleegvader gemaakt om de moeilijkheid te ontwijken, dat een individu als hij een edele dochter en een nog edeler kleindochter zou hebben en tevens om hem de macht in handen te leggen tot onterving van zijn pleegkind. Ten slotte noemen we nog Horster den scheepskapitein, die weinig zegt, maar steeds cordaat en nobel handelt, en des dokters beide zoontjes als de hoop des toekomst, en het stel „mannen" is compleet; alles in alles twee mooie figuren; de rest in meerdere of mindere mate ellendelingen. De optredende vrouwen iets karakteristieks bij Ibsen zijn beide goed. Mevrouw Stockmann de vriendelijke zorg zame huismoeder, met open oog voor de belangen van het gezin en diensvolgens haar man temperend in zijn dikwerf dolle vaart, kiest met groote beslistheid zijn zijde, als de vuige Pers hem verraadt en blijft zijn steun als heel de stad tegenover hem staat, al weet ze zich niet ganschelijk aan het tobben over de donkere toekomst te onttrekken. Petra, haar dochter, vol bewondering voor haar vader, wiens idealen zij deelt, voor wiens fouten zij blind iszij is de kerngezonde deerne, vol toewijding voor haar taak als onderwijzeres, vol afkeer van geknoei, die onbewimpeld durft zeggen, waar 't op staat. Schoon spreker minder dan bij vorige 'gelegenheden episoden uit het drama voordroeg en in dat opzicht een enkele teleurstelde was zijn weergeven der karakters forsch en juist. En geen enkele maal nog heeft hij zooveel over een drama gezegd als thans. En dat in een stijl, die machtig aanzwol als zijn temperament het kookpunt van bewondering of verontwaardiging bereikte. Nu zag men door woord, gebaar en dictie een verheven monument rijzen, dan weder verpletterde hij met de rotsblokken der verach ting wat laag en onedel is. Waardeerend het frissche, levendige stuk, met gang en pit erin, releveerde hij de sensatie, door „Nora" verwekt, wees hij naai den vulkaan van haat, door „Spoken" aan 't laaien gebracht, en ver klaarde het geboren worden van „De vijand des volks" uit Ibsens steeds groeiende minachting voor de compacte ma joriteit. Zoo werd dit stuk een oratio pro donjo, een scherp en geestig strijddrama in den vollen zin des woords. De badinrichting is een symbool, dat ernstige lessen bevat met universeele strekking voor de menschheid, voor de maat schappij, welker geestelijke levensbronnen vergiftigd zijn. Niet hij is de vijand, maar de vriend des volks, die, ge dreven door louter liefde, waarschuwend de stem verheft tegen dat gift, desnoods als onmeedoogend streng aan klager, want oordeelt Ibsen de beste liefde is dan de haat. Werd er gejubeld als in „Steunpilaren der Maatschappij", dat eenzelfde probleem behandeld, de fijnen er van langs kregen, in „Een vijand des volks" worden de vertegen woordigers der liberale Pers op de kaak gesteld, als veile slaven der machthebbers, als een karakterloos zoodje, als een eervergeten bende. De eenling, de eenzame heeft gelijk, heeft het recht aan zijn zijde. Thomas Stockmann rent met het hoofd tegen den gevel van het crematorium van hui chelarij en schacherkunst. 't Is waar, de onbesuisden, die met hun hoofd aanstormen tegen den muur van vooroor- deelen, kost het den schedel, maar de blijvende aanschou wing der onuitwischbare bloedvlekken heeft reeds vele muren doen vallen. En toch, aldus spreker, let men op deze tijden, gaat men de diepste oorzaken na van den huidigen wereldbrand, men zou geneigd zijn het wanhopen aan de reformatie der com pacte massa gerechtvaardigd te achten; bedroevend, diep beschamend als het is, waartoe die compacte majoriteit door gewetenlooze opzweepers gedreven is. Ja, ze is een kudde, die geleid moet worden; een groote massa, die gekneed en geknepen moet worden om er afzonderlijke menschen uit te vormen, die de maatschappij schragen. Maar dat gaat niet met Ibsen en nog minder met Nietzsche volgens en krachtens den wil van den enkeling. Ook de alleenstaande, ook de sterkste zelfs heeft de heilzame correctie van anderen noodig en de hoogste macht is en blijft de liefde, gelouterd door barmhartigheid. Niet het „Publiek, ik veracht u met groote innigheid", maar het „Vader, ver geef het hun, want zij weten niet wat zij doen", biedt de schoonste, de scherpste, de meest volkomen, de waarach tigste tegenstelling van „een vriend des volks". S. Zandvoort. Donderdag 19 October heeft, v.m. 11'/2 uur, de Huwe lijksinzegening p\aa\s vanPieterJohannesLuijendijkenAntonia Dalman, door Ds. C. J. van Paassen uit Haarlem. Het Avondmaal zal worden gevierd op Zondag 22 Oct. en bediend worden door Ds. J. H. Gunning J.Hz. Met attestatie ingekomen uit Amsterdam Johanna Susanna Kampman en Alida Margaretha van der Veen. Ds. P. M. hoopt zoo spoedig mogelijk de winter-catechi saties voor jongens te kunnen hervatten. De Dinsdagavond moet daarvoor open worden gehouden. In den Zondngsbode zal worden bekend gemaakt wanneer de lessen weer be ginnen. De e.v. Doop is bepaald op Zondag 5 November. De Godsdienstlerares Mejuffrouw C. Bienfait is voor nemens dezen winter een lidmaten-catechisatie te houden, des Vrijdagavonds van 89 uur in de consistoriekamer, voorloopig om de 14 dagen. Alle lidmaten mannen en vrouwen, jongens en meisjes, onverschillig van welken leeftijd, zijn daar welkom. De eerste Samenkomst is bepaald op Vrijdag 3 November. Mevrouw Posthumus Meyjes ontvangt weer den Isten Woensdag in November. Maandag 16 October begint de Vrouwenkrans weer. De Krans van Zr. Dina begint weer Dinsdag 24 Oct. A.s. Donderdag, 19 Oct. 's avonds om 8 unr weer Zondags schoolcursus. De Krans begint één week later, 26 October. Burgerlijke Stand van Zandvoort. 29 September 13 October 1916. OndertrouwdP. J. Luijendijk en A. Dalman. W. F. Visser en T. van Zwol. C. Swaanswijk en L. Weber. P. Bol en R. Keur. Getrouwd: W. Bol en A. M. van der Veen. J. van Zomeren en N. J. Sebregts. GeborenHendrika, dochter van P. van Koningsbrug- gen en C. Kerkman. Hendrikje, dochter van L. Schaap en F. Schelvis. Dorothea, dochter van G. Finkenflügel en A. J. Grumiau. Cornelis Juliet, zoon van C. F. ten Have en J. J. van Berkel. Blondina Jacoba Nelina, dochter van H. J. ter Wolbeek en A. N. van den Heuvel. Overleden A. Koning, 74 jaar.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 4