2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 5 November 1916 Voor eiken dag Zending- De Lidmaten-catechisatie, die anders om de 14 dagen gehouden wordt, 's avonds om 8 uur in de Consistoriekamer, wordt óók a.s. Vrijdag, 10 November gegeven. De Wijk-Zuster heeft zich een baby-weegschaal aange schaft. lederen Woensdagmiddag van 2—3 uur is er inde Wijkkamer van „Ons Huis" gelegenheid om baby's te laten wegen. De minimum vergoeding daarvoor, ten bate van de wijkverpleging te voldoen, bedraagt 5 ets. per keer. Wijkverslag, loopende over 1 19 Aug., 20—23 Sept. en de maand October. Geholpen werden 34 patiënten van 1—3 maal daags. Een hunner behoorde tot de R. C. Kerk, de overigen tot de Ned. Herv. Kerk. In het geheel werden 813 bezoeken gebracht, terwijl 2 patiënten naar Haarlem werden vervoerd en twee overledenen werden afgelegd. Zr. Dina Bronders. MARIA-AANBIDDING OF NIET? Pater van der Sanden schreef mij dat hij deze week nog niet kon piofiteeren van de hem ter beschikking staande ruimte in den Zondagsbode ter beantwoording der hem door mij gestélde vragen in het nummer van verleden week. Als de Lezers dat nummer nu maar goed bewaren of zich anders een nieuw exemplaar daarvan aanschaffen Als vooral hun belangstelling in de zaak waar het om gaat nu maar niet verflauwt Jammer toch dat de Pater mijn uitnoodiging tot een mondeling debat niet aannam. Dan zou er één avondje meê gemoeid zijn geweest, terwijl er nu ettelijke weken verloopen eer wij goed slaags raken. P. M. In de Stads-editie O. H. Ct. stond 1.1. Woensdagavond een bericht dat ik a.s. Zondag voornemens zou wezen om mij als „jubilares" te laten huldigen. Ik heb dit aanstonds in een schrijven aan de Hoofdredactie van dat blad tegen gesproken. Terwille van hen die wèl het bedoeld bericht lazen maar niét mijn logenstraffing daarvan, deel ik hier nog eens uitdrukkelijk mede dat ik van alle preekstoel demonstraties een sterken afkeer heb. Kerkgangers, die er evenzoo over denken, behoeven dus niet bang te zijn dat ze Zondag op een „feest-rede" zullen getracteerd worden. P. M. Burgerlijke Stand van Zandvoort. 27 October3 November 1916 OndertrouwdS. Verloop en E. Bol. OverledenG. de Roode, 74 jr. Bloemendaal. Op Zondag 1 October, den dag waarop ds. van Leeuwen voor het eerst na zijn herstel weder voor zijne Gemeente mocht optreden, werden er in de Collecte voor de Kerk twee Giften, ieder van Zestig Gulden gevonden. Klaar blijkelijk waren dit uitingen van vreugde en dankbaarheid dat onze geëerde leeraar en herder weder hersteld was en zijne werkzaamheden mocht hervatten. Mede namens onzen predikant betuigen de Kerkvoogden hunnen hartelijken dank aan de onbekende gevers of geefsters voor deze welkome gaven. Moge het velen, tot opwekking en aan sporing strekken om door dergelijke bijdragen de finantieele zorgen onzer Gemeente, die waarlijk niet gering zijn, te helpen verlichten. G. WARNDERINK VINKE Zondag 2 Oct. zijn gedoopt Kerst, zoon van K. Koopman en B. Stoltenborg. Johannes Marinus, zoon van J.A. van Deelen en M. S. b. van Veen. Arie Jan, zoon van C. H. de Poel. Elisabeth Antoinette Martha, dochter van J. Pijl en M. J. H. Troost. Burgerlijke Stand van Bloemendaal. GeborenHelena Johanna, dochter van P. Prinsen en H. F. A. Forster. Maartje, dochter van J. de Wilde en G. Hagen. Ondertrouwd: L. J. W. Bijvoet en M. B. Roozen. Getrouwd: H. W. Burggraaf en Ch. M. Huybens. OverledenC. Kramer, 74 j. G. Besse, 59 j. P. Th. Storck, 85 j. N. H. Gronert, 44 j. Verzameld door C. B. Zeven spreuken uit den Talmud over nederigheid. 1. Wie zichzelven nederig houdt, wordt verheven; wie zichzelven verheft, wordt vernederd. 2. Wie naar grootheid streeft, hem ontvliedt zij; wie haar ontvliedt, hem zoekt zij op. 3. Hoogmoed staat gelijk met afgodendienst. 4. Leer van uwen Schepper, die alle hooge bergen liet staan en op den nederigen Sinaï zich openbaarde. 5. Wie ook maar enkele schreden met trotsch opgerichten hoofde aflegt, wil den Alomtegenwoordige verdringen, wiens eer het heelal vervult. 6. De mensch gewenne zich, bij alles te zeggen wat God doet, is welgedaan. 7. Wilt gij zedelijk niet ontaarden, betracht dan drie din gen besef vanwaar gij komt, waar gij henen gaat en voor wien gij eenmaal rekenschap zult moeten afleggen. Het lot van het kind bij de mohammedaansche volken III. Een belangrijke factor bij het grootbrengen van de kinderen is de bescherming tegen het „booze oog". Moeders leven door dit bijgeloof in voortdurende vrees. In Algiers meenen de menschen, dat bij de geboorte van een kind, tegelijk een kleine demon ter wereld wordt gebracht, in de provisiekast of in den muur Indien het kind bevalliger is dan de demon, wordt deze jaloersch en veroorzaakt stuipen. Een zwarte kip wordt daarom in de kamer gehouden Zoodra het kind geboren is, wordt deze kip weggejaagd en wee hem, die haar neemt, want dan vaart de demon in hem in plaats van in de kip. Soms ook wordt een hond in de kamer gehouden, die, al wat de moeder zou moeten eten, wegneemt. De demon vaart dan in haar jongen. In Egypte schijnt ook het gevaar van het booze oog buitengewone bescherming te behoeven, naar de opvatting der mohammedaansche moeders. Vóór een kind zes dagen oud is, brengt de vroedvrouw een stuk brood, wat zout en een scherp mes dicht bij het hoofdje. De duivels toch, vreezen het mes en zullen dan besluiten, na de erkentenis dat zout en brood zegeningen van God zijn, dat het kind eveneens een zegen is en zij zullen dan vertrekken I Het is mij zelf, bij mijn bezoek aan Egypte, ook verhaald, dat er vele moeders onder de armere bevolking zijn, die haar kind gedurende het eerste levens jaar, uit vrees voor het booze oog, nooit wasschen! Vaak zag ik in het binnenland kleine kinderen op den arm hunner moeders, met de ooghoeken vol vliegen, die de kleine natuurlijk droevig kwelden, terwijl de moeder geen enkele poging deed die insekten te verdrijven. Het spreekt vanzelf dat Dr. Zwenier zeer veel heeft te zeggen over de zedelijke opvoeding van de kinderen. In Egypte leert een kind over het algemeen genomen, het eerst een onbeleefdheid of .een beleediging zeggen en de mond der kinderen is dan ook, om met den Bijbel te spreken, „vol van'vervloeking en bitterheid". Er is gelukkig in Egypte een sterk verlichte klasse onder de inlandsche bevolking en zij zullen zeker niet stil zitten en alles doen om het getij van verzuim en wreedheid tegen te houden, hetwelk het kinderleven in hun midden overstelpt Wel hebben de verschillende vertegenwoordigers van westersche naties een begin gemaakt met de volksklasse uit de slik van ont aarding op te heffen, doch zelfs instellingen, als de Volkskliniek van Lady Cromer en de huishoudscholen voor meisjes en die voor provin ciale verloskundige vrouwen, enz. hebben nog niet veel meer dan den zoom van die ellende bereikt. Er schijnt ten eenenmale gebrek te zijn aan bepaalde vereenigingen, welke als haar speciaal doel, de kinderen beoogen. Zelfs kan met het oog op de vele instellingen in christelijke landen en de toestanden, welke daar soms nog onder kinderen worden aangetroffen, wel verzekerd worden, dat een alge- meene eisch om elementaire opvoeding verplichtend te stellen, het vraagstuk niet terstond zal oplossen. (Slot volgt). M. F. v. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 3