2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 17 December 1916 Donderdag 21 December 's avonds 6 uur Kerstfeestviering met de kinderen der Zondagsschool in de garage van den Heer Balte aan de Brederodestraat. Alleen de personen met toegangskaarten voorzien, worden toegelaten. Vrijdag 22 December, 's avonds 8 uur in de Consistorie kamer: Lidmaat-catechisatie. Bloemendaal. Namen der gedoopte kinderen op Zondag 17 Dec. 1916. Jan Hendrik, zoon van Q. van IJzerloo en C. de Bruin. Burgerlijke Stand van Bloemendaal. Geboren: Cornelus Wilhelmus Derk, zoon van J. S. M. Wijland en Ch. M. Tiemens Kersen. Overleden: A. Nol, 72 jaar. G. Meerdink, 66 jaar. A. A. Spanjaerdt Speekman 66 jaar. MARIA-AANBIDDING OF NIET? Onder den titel van „Moeder van Altijddurenden Bijstand" is de aanbidding van Maria tot een were/tf-devotie geworden. Dat blijkt zonneklaar uit de gegevens, door mij over dit onderwerp geput uit een boekje dat bij G. Mosman Sr. te Venloo in 1916 verscheen en tot titel draagt: „O.L.V. van Altijddurenden Bijstand. Feestgave bij het Gouden Jubilé der wedervinding harer beeltenis, 1866—1916, door J. L. Jansen C. Ss. R". (71 blz.), kerkelijk goedgekeurd. De schrijver verzekert, (blz. 58 v. v.) dat kopieën dier beeltenis, op hout of koper door bekwame kunstenaars met olieverf geschilderd, gewaarmerkt door den Generaal der Redemptoristen als getrouwe nabootsing van het origineel en door Z.H. den Paus zeiven gezegend, op aanvrage verzonden worden naar alle oorden der wereldom daar in kerken en kapellen te worden uitgesteld. Ook in de verste streken, zelfs naar Siberië, naar China, Japan, Australië en N.-Amerika zijn deze kopieën verbreidtot dusverre (1916; bedraagt hun aantal ongeveer vierduizend. Doch het aantal dezer kopieën geeft zelfs niet bij benadering een denkbeeld van de verspreiding der beeltenissen dezer Madonna, op andere, min kostbare wijze, (prentjes, medailles,) vervaardigd. Zoo in al de Slavische landen, bijzonder in Rusland en de Balkan-staten, in Oostenrijk, vooral in Tyrol, in de Duitsche bisdommen. In het aartsbisdom Keulen was deze Madonna reeds voor jaren in meer dan 600 kerken ter vereering uitgesteld. Ook in Zwitserland is zij algemeen vereerd, evenals in Ierland, Engeland en Schotland, België en Frankrijk. Wat dit laatste land betreft, reeds vóór 1902 werd daar de beeltenis vereerd in meer dan twaalf-duizend kerken en openbare kapellen. In Spanje wordt deze devotie beoefend door het geheele land, van het Hof tot aan de geringsten. In de Vereenigde Staten van N.-Amerika is het als in Italië, waar, zegt de schrijver op blz. 61, „zelfs de Protestanten er eerbied voor toonen, getroffen door vele wonderbare genezingen, welke daar door de vereering van de Moeder van Altijddurenden Bijstand zijn geschied". In de Z.-Amerikaansche Republieken kan deze vereering kortweg „algemeen" genoemd worden. Ook in Australië, in O. en W.-lndië, in Egypte en de Congo-Staten is deze vereering inheemscli ge worden, evenals in China en Japan en zelfs onder de Finlandsche en Laplandsche bevolking en tot op de verafgelegen Seychellen- eilanden. Wat ons vaderland betreft, daarin zijn minstens een zestigtal co- pieën van die Madonna-beeltenis geplaatst. De eerste kerk waar er een dezer geplaatst werd, was de Redemptoristenkerk te 's-Herto- genbosch. De beeltenis te Wittem droeg een zilveren kroon, door Paus Pius IX zelf gezegend. In Maart 1871 daarvan beroofd „door schennende handen", werd daarvoor reeds in Augustus van dat jaar een schitterend eerherstel aan Maria aangeboden, zoodat de luister nog verre die van vroeger overtreft. Ook te Amsterdam werd de beeltenis, in de kerk van het Allerzuiverst Hart van Maria toegewijd, den 16en Juni 1872 gekroond. In Roosendaal (N.-Br.) werd in 1868 de Redemptoristenkerk aan O.L.V. van Altijddurenden Bijstand toe gewijd, terwijl die kerk te Rotterdam reeds 2 Febr. 1882 de beeld- tenis dier Maria plechtig ten troon zag verheven. De Nederlandsche kardinaal Z. Em. W. M. van Rossum heeft de beeltenis dezer O.L.V. in zijn wapen opgenomen, terwijl het maand schrift „De Volksmissionaris" dat meer dan 12000 lezers telt en het „Zondagsblad der H. Familie", waarvan elke week meer dan 37500 exemplaren door het geheele land verspreid worden, speciaal tot doel hebben de verspreiding dezer devotie. Natuurlijk dient het bovenstaande niet alléén ter illustratie van het Latijnsche spreekwoord „mundus vult decipi, decipiatur ergo", d.i. de wereld wil bedrogen zijn, laat zij dan bedrogen worden! Ik deelde uit de wereld-devotie van deze Maria-fin de siecle" voornamelijk een en ander mede om een mogelijk verwijt te onder vangen. In verband met mijn eigenlijk onderwerp, ga ik nu aantoo- nen dat de Maria-vergoding o.a. ook bewezen wordt uit de Aanroe pingen tot en de Litanie ter eere van O.L.V. van Altijddurenden Bij stand, gelijk die voorkomen in een boekje getiteld „Novene ter eere van O.L.V. van Altijddurenden Bijstand", door P. Saint-Omer, Re demptorist. Geoorloofde vertaling met kerkelijke goedkeuring, 1895. Nu zou „zeker-iemand weer kunnen zeggen dat dit boekje geen „model" is, waarop de Roomsche kerk „garantie" geeft en dat hij wel „een lief ding" zou willen geven als die aanroepingen en die litanie „niet tusschen de vingers van den censor was heengeglipt". Ook zou hij weer kunnen voorgeven dat het bedoelde boekje een curiositeit is, na moeizaam zoeken nauwelijks ergens op te diepen. Maar dan volsta ik met verwijzing naar de wereld-devotie van O.L.V. van Altijddurenden Bijstand en de hooge vlucht welke deze in de laatste halve eeuw ook in ons vaderland (zie „Feestgave" blz. 65) genomen heeft. Zonder eenige critiek mijnerzijds druk ik hier de Aanroepingen en de Litanie af. Alleen verzoek ik mijn lezers zich vóóraf wel te willen herinneren dat al deze gebeden tot een „schepsel" zijn gericht!! En ik raad hun dat ze zich aan het slot eens afvragen wat er nog met moge lijkheid voor den Schepper overblijft om ons te geven, als in al het gevraagde door zijn „schepsel" kan worden voorzien Aanroepingen tot Maria om Haren Altijddurenden bijstand in alle zaken af te smeeken. O Moeder van Altijddurenden Bijstand, mijn hart vloeit over van vertrouwen tot U, wegens den naam dien Gij draagt 1 Zie mij hier aan uwe voeten; ik draag u al mijne belangen in leven en sterven op; ik roep over al mijne noodwendigheden uwe moederlijke hulp af; o! van uit den hoogen hemel, hoor en verhoor mij o Maria! In al mijne moeielijkheden, mijn lijden en mijne ellende. j Opdat ik in het gevaarlijke oogenblik der bekoring weer stand biede, Opdat ik mij weder opheffe, wanneer ik het ongeluk zoude hebben te zondigen, Opdat ik de heillooze banden die mij in den dienst van Satan geketend houden, verbreke, Opdat ik eenen hartstocht, die mij beheerscht, overwinne, Opdat Jezus Christus mij niet uit Zijnen mond spuwe, wan neer ik in lauwheid leef, Opdat ik weder in nieuwen ijver ontvlamme, wanneer ik l ooit in uwen dienst zoude verflauwen, Opdat ik de moeielijke taak van de belijdenis der zonden steeds zonder aarzelen en oprecht moge volbrengen, 1 gt Opdat ik de heilige Communie steeds waardig en met diepen 1 g eerbied ontvange, I Opdat ik de kuischheid beware of terugkrijge, I J; Opdat ik ootmoedig worde, 1 Opdat ik er toe kome, God van ganscher harte te beminnen, n Opdat ik mij, uit liefde tot God, in alles Zijnen heiligen jT Wil onderwerpe, Bij mijne handelingen, gedachten en ondernemingen, I Opdat ik de plichten van mijnen staat trouw vervulle, Wanneer ziekte mijn lichaam doet lijden en mijne ziel neer- rê slachtig maakt, 3 Wanneer kommer en treurigheid zich van mij meester maken, 3 Wanneer de Goddelijke Voorzienigheid mij door armoede of "j? andere ongelukken beproeft, Wanneer ik vernederd word, wanneer ik tegenspraak te S dulden heb en mij onrecht geschiedt, Opdat ik voor diegenen, die mij dierbaar zijn, de bekeering g- of andere noodige hulp verwerve, H Opdat ik voor de arme zielen in het vagevuur de verlossing verkrijge, Opdat ik aan de redding der zondaars medewerke. Opdat ik de genade der volharding tot aan het einde ver werve, Wanneer mijne laatste ziekte nadert, Bij het naderen des doods, In de laatste bekoringen, die mijnen doodstrijd voorafgaan en vergezellen zullen, Bij mijnen laatsten ademtocht, Wanneer ik voor Uwen Zoon, die mijn Rechter zal zijn, moet verschijnen, Wanneer ik in het vagevuur zal zijn, Wees geloofd, bemind, aangeroepen, wees eeuwig geprezen, o O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand, mijne hoop, mijne liefde, mijne moeder, mijne gelukzaligheid en mijn leven 1 Amen. Litanie ter eere van Onze Lieve Vrouw van Altijddurenden Bijstand. Heilige Maria, bid voor ons. Heilige Moeder Gods, bid voor ons. Heilige Maagd, zonder vlek der erfzonde ontvangen, bid voor ons. O. L. V. van Altijddurenden Bijstand, bid voor ons. Wij arme zondaars, roepen tot UO Maria, help ons immer.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 3