Voor eiken dag Mededeelingen. Zending Origenes (*j* 254) Jezus Christus alleen, onze Heer. is zonder zonde ontvangen*. Hilarius (f 366) -De H. maagd is door de begeerlijkheid ontvangen, zij had dus noodig geestelijk herboren en van de zonde gezuiverd te worden* Irenaeus (f 202) Jezus Christus alléén is vrij van zonde gebleven Ambrosius (f 397) „Onder allen die uit vrouwen geboren zijn. is er slechts één volmaakt heilig, de Heer Jezus. Hij alleen door de onuitsprekelijke wijze waarop Hij ontvangen is". Augustinus (f 430) Jezus Christus alleen heeft nimmer zonde gehad, heeft ook geen zondig vleesch aangenomen, ofschoon Hij het genomen heeft uit het zondig vleesch Zijner moeder" Eusebius (f 340) „Niemand is vrij van erfzonde, zelfs niet de moeder des verlossers; Jezus Christus alleen is vrij van de wet der zonde". Fulgentius (f 533) .Het lichaam van Maria, dat langs den gewonen weg der natuur, in ongerechtigheid ontvangen was, was buiten twijfel zondig vleesch". Alcuimus (f 804) „Ofschoon het lichaam van Jezus Christus ge nomen was uit dat der H. Maagd, dat door de erfzonde bedorven ivas, zoo was toch Jezus Christus niet schuldig aan de erfzonde". Anselmus (f 1109) „De H. Maagd uit wie het lichaam van Jezus Christus genomen is. is in ongerechtigheid ontvangenhaar moeder heeft haar in zonde ontvangen". Zoo blijkt dan dat Rome, voor het in 1854 vastgestelde leerstuk, niét mag verwijzen naar de gevoelens daaromtrent der kerkvaders. En als Jamar de getuigenissen van den Pauselijken Stoel daarvoor aanhaalt, zouden wij daartegenover kunnen stellen allerlei Pauselijke uitspraken die zeker niét in den geest van die van Pius IX zijn, maar welke waarde hebben de verklaringen van mannen die, voor een groot deel, zelf hoegenaamd geen zedelijke waarde bezitten? Buiten eenige quaestie: het dogma van Maria's Onbevlekte Ont vangenis is een nieuw dogma. En het stelt op de ondubbelzinnigste wijze déze waarheid in het licht: dat de Maria der Roomsche Kerk, sedert 1854 opgehouden heeft een schepsel, een mensch te zijn. Haar zondeloosheid plaatst haar op één lijn met Christus. Zij isgodin. En de vereering, haar toegebracht, verschilt wezenlijk in'niéts van aanbidding. Verzameld door C. R De eenige manier om tijd te winnen isgeen tijd te verliezen. Lloyd George. Ik ben zoo volstrekt overtuigd van des Vaders hoogste wijsheid, onberispelijke gerechtigheid en volmaakte goed heid, dat ik daarbij rustig inslapen kan, geheel onbekom merd of Hij zal wel al Zijne woorden, werken en wegen ten slotte zóó rechtvaardigen, dat alle tongen zullen moeten belijden en zeggenHij heeft alles wèl gemaakt. Amen. HallelujahTersteegen. Het is iets anders van de hoogte van een begroeiden bergtop het vaderland des vredes te zien, iets anders den weg te bewandelen, die naar dat vaderland leidl. Augustinus. Als gij slechts de schoonheid van eene menschenziel op zich zelve kondt beschouwen, zoudt gij uw leven honderd malen als het noodig was geven om haar te redden. Catharina van Siëna. Het echte geluk is de gezel van den arbeid. Aristoteles. Ons hart is als de steenen van den molen. Breng er koren tusschen, en zij malen het tot kostelijk meelbreng er geen koren tusschen, zoo malen zij zich zelve stuk. Luther. Wat is de ware en rechte kennis van God Als men Hem kent om Hem te verheerlijken. Wat is de wijze van Hem goed te verheerlijken? Dat wij ons gansche vertrouwen op Hem hebben, dat wij Hem dienen door te gehoorzamen aan Zijnen wil. Calvijn's Catechismus. Zandvoort. Donderdag, 15 Febr. zal, s morgens ll'/2 uur> 'n de Consistoriekamer de huwelijksinzegening plaats hebben van L. Paap en H. A. A. de Rooij. Zondag 18 Febr. zal, zoo God wil, het H. Avondmaal worden gevierd. De vraag om een gave voor de Protestantsche School te Groesbeek, voorkomende in den vorigen Zondagsbode, is blijkbaar door de meeste lezers over het hoofd gezien. Inkwamen met veel dank de volgende giften G. P. M. te Zandvoort f2.50; Jhr. Dr. M. F. v. L. te Aerdenhout f 5. J.J. te Haarlem f2.50; Mej. C. B te Aerdenhout f2.50; Mej. N. H. te Zandvoort („uit mijn reserve busje") f 1 V. B. te Zandvoort f 1.50 J. de V. Pzn. te Bentveld f 10. H. C. S. te Amsterdam („van een lezer van de Zondags- bode": f2.50. Mevr. Jhr. T.—T. te Hilversum f2.50 en Mevr. N. N. te Amsterdam f 10.tezamen f40.—. Met aandrang herhaal ik hier het verzoek om financieele hulp. Groesbeek is nagenoeg geheel Roomsch. De kleine Hervormde gemeente heeft er een Prötestansche school die zonder krachtigen geldelijken steun van buiten zich echter niet handhaven kan. Komt, abonnés! gedenkt uw broeders, die ook op U rekenen voor de goede zaak. Zendt mij een postwisseltje. Doe het nu meteen, nadat ge dit gelezen hebt. En gij, Zandvoortsche ProtestantenSluit uw gave in een couvertje en werp het bij mij in de brievenbus, die in de zij-deur is 1 P. M. Ds. P. M. preekt a.s. Zondag avond, 6 uur, in de Jans- kerk te Haarlem. Wegens de strenge koude a.s. Zondag geen Zondagsschool. Ook staan, ter bezuiniging van brandstoffen, de openbare catechisaties a.s. week stil. Duurt de strenge vorst dan nóg voort, dan zullen de catechisaties opnieuw opgeschort worden. Maar in den Zondagsbode zullen alle mededeelin gen tijdig worden verstrekl. Bloemendaal. Zondag 4 Februari is gedoopt: Anna Catharina, dochter van H. Beekman en M. van den Berg. Met attestatie zijn ingekomen Jan Laan en Maria Char lotte Agterberg, uit Bussum. Op ons zilveren feest, den 4en Februari 1.1., ontvingen wij zoo talrijke bewijzen van belangstelling, dat mijne vrouw en ik geen kans zien allen onmiddellijk te beantwoorden. Daarom zeggen wij reeds voorloopig onzen hartelijken dank door dit enkele woord in den Zondagsbode, in de hoop binnenkort persoonlijk en schriftelijk dit uitvoeriger te kunnen doen. J. A. van Leeuwen. Zoude ik het bloed dezer mannen drinken? I. I Kron. 11 19. Onder bovenstaanden titel verscheen in het Decembernummer van het Orgaan der Fransche Protestantsche zendingsvereeniging (Jour nal des Missions évangéliques) een belangrijk opstel, waaruit ik hiér het een en ander wil overnemen, daar het ook ons, Nederlandschen christenen, veel te zeggen heeft. Wij lezen dan het volgende Eenige weken geleden ontvingen wij van een Schotschen christen, wiens naam zelfs ons tot op dat oogenblik onbekend was, een cheque van 250 pond sterling (f3000.--), waarbij het volgend briefje gevoegd was Daar ik uit beginsel pacifist ben, kan ik tot mijn spijt het niet eens zijn met uw kerk en evenmin met de kerken van mijn eigen land, over de houding die wij als christenen tegenover den oorlog moeten innemen. Toch bewonder ik zeer uw belangelooze pogingen, die strekken moeten om de Zending zoo min mogelijk door den oorlog te doen lijden en zend u daarom, als anonyme gift de som van 250 pond sterling. Deze som is van mijn oorlogswinst genomen.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1917 | | pagina 4