2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 4 Maart 1917 Voor eiken dag Uit de Gemeente. Verzameld door C. B. Het is lang geen uitzondering, dat God zwakke menschen roept tot groote dingen en dat Hij teere instrumenten ge bruikt voor het gewichtigste werk. Een fijnbesnaard speel tuig heeft niet minder waarde dan een groote trom. Bij het bewerken van edelgesteenten heeft men geen kalk of truffel noodig en bij het goud smeden geen zwaren voor hamer. Kracht wordt in zwakheid volbracht. Weet gij wat helden zijn Niet menschen, die op een oogenblik van overprikkeling heel wat durven ten a'an- scnouwe van velen, maar die, alleen door God gezien, eiken dag de dooding van onzen Heere Jezus Christus in zich omdragen. Men is in onzen tijd danig gesteld op aanschouwelijk onderwijs. Door aanschouwelijk onderwijs in het Christen dom is de wereld nog niet verwend geworden. Zij heeft zich wel bijna doof gehoord aan het geklank des evangelies, maar ziph nog weinig de oogen kunnen uitkijken naar de Godverheerlijkende daden der Christenen. Wanneer gij niet voortgaat van kracht tot kracht, dan zal net zijn van klacht tot klacht. Menige pas bekeerde is over het paard getild, omdat de menschen er zulk een ophef van maakten. De vreugde der engelen is daarom zoo kiesch. omdat de bekeerde er zelf niets van bemerkt. Wie altijd van bekeering spreekt en zich niet bekeert, wordt onbekeerlijk. Wie altijd den mond vol heeft van geloof en zich niet aan God vastklemt, laat Hem des te zekerder geheel los en wordt van Hem losgelaten. Wie al te gemakkelijk doet alsof hij thuis is in de eeuwige dingen, behoort er niet in thuis en kan geen huisgenoot der hei ligen zijn. De dood wordt niet overwonnen met woorden, maar door met Christus te sterven en te herleven. (Uit „Op de Pastorieeen Bundel Toespraken door Dr. A. van Veld huizen, Kerkelijk Hoogleeraar te Groning'n,) Bloemendaal. Zoo was dan de heugelijke dag voor onze gemeente aangebroken, de dubbele feestdag waarop Ds. van Leeuwen zijn 25jarig ambtsjubileum en zijn vijftigsten geboortedag mocht herdenken. Reeds vroeg had zich het Comité, uit de gemeente ge vormd, opgemaakt, om namens Bloeniendaal's gemeente den jubilaris met dezen vreugdevollen dag hartelijk geluk te wenschen. Het was een treffend oogenblik toen de reeds bejaarde, doch nog zoo flinke Voorzitter van het Comité, de Heer Rookmaaker het woord nam en in ongeveer de volgende bewoordingen Ds. van Leeuwen toesprak „Hooggeachte Jubilaris. Heden is het voor U een „hoogst gedenkwaardige dag, Uw ambtsjubileum, 25 jaar „te hebben mogen verkondigen dat Jezus Christus in „de wereld gekomen is om zondaren zalig te maken. „U werd vergund die blijde boodschap zooveel jaren „te brengen, zielen voor Zijn Koninkrijk te winnen en „het verlorene te zoeken. Welk een heerlijk ambt! hoe „liefelijk zijn de voeten dergenen, die vrede verkondigen, „dergenen, die het goede boodschappen. De Heer brengt „U heden op een hoogtepunt van uw leven en gij „overziet vandaar uit den weg dien God U deed gaan. „Die weg was niet altijd gemakkelijk. Er waren zonnige „plekken maar ook schaduwen, door donkere wolken „daarover heen gestreken. Ja, toen de mijlpaal reeds „in zicht was, bracht de Heer U in een bedekten, „donkeren weg. Die weg was lang en moeilijk om te „gaan. God bracht U in de eenzaamheid. Zeker wel „eenzaam maar toch ook „met God gemeenzaam''. „Trouwe liefde en toewijding Uwer echtgenoote en „kinderen hebben U daar verkwikt. Veler gebed werd „voor U opgezonden en het geloof versterkte U. Maar „de Heer heeft hel welgemaakt boven bidden en denken, „want Hij doet U nu in welstand dezen heugelijken „dag beleven, te midden Uwer gemeente en omringd „door die U dierbaar zijn, ook in den geest om U, „die reeds zijn heengegaan, wier geloof reeds aan schouwen is geworden, wier liefde U heeft gesterkt „ook bij Uw Evangelie-arbeid. Dat Evangelie werd „door U verkondigd in de drie kerken die op Uwen „herderlijken loopbaan voorkomen. In 't verschiet zijn „Angerlo en Harlingen en nabij 't kerkje onzer ge- „meente Bloemendaal. „Voor deze gemeente hebt gij bijna achttien jaar van „Uw leven gegeven. In dat kerkje is 18 jaar door U „het Woord des levens verkondigd. Heerlijke woorden „zijn daar van dien kansel gesproken en kostelijke „stukken van geestelijken arbeid der gemeente gegeven, „rijk en diep van inhoud en altijd het volle Evangelie „van Jezus Christus. Daar is ongetwijfeld zegen van „uitgegaan. Daar zijn vonken aangeblazen tot ontbranden. „Velen zijn opgewekt meer ernst te maken met het „leven en ook bij velen is een drang gekomen dieper „inzicht te verkrijgen in de geestelijke dingen. En „buiten dat kerkgebouw, wat een arbeidsveld! Ook „daar is veel verricjit tot opwekking van geestelijk „leven. God gaf U daarvoor groote gaven. Belangrijke „dingen zijn tot stand gekomen, die getuigen van veel „kennis en een helderen blik. En dan de scharen van „jonge menschen, die Uw onderwijs genoten en be lijdenis des geloofs hebben, afgelegd. Hoe ernstig „waren dan uwe waarschuwingen en wenken aan hen, „voor wie uw hart met zorg was vervuld. Aan hoevelen „kranken en stervenden hebt gij in die jaren de ver troostingen van het Evangelie mogen brengen. „Door al dien arbeid is er veel zaad uitgestrooid. „Moge de Heer het zegenen en verblijde Hij u er bij „toename vruchten van te aanschouwen. „En nu komt de gemeente op dezen ook voor haar „zoo belangrijken dag tot u. Zij zegt u hartelijk dank „voor al uwen arbeid in haar midden. Zij bidt den „Heer dat Hij u spare voor uw gezin en voor haar, „dat Hij u sterke naar lichaam en geest, en gij met „den staf Gods in uw hand. uwen weg verder met „blijdschap moge gaan." Met een zeer hartelijk woord bood hierop de Heer Wamderink Vinke uit naam der gemeente Ds. van Leeuwen een album aan, bevattende de namen van allen, die bij gedragen hebben tot het stoffelijk blijk van hulde en sym pathie. dat in porte-feuille aan den jubilaris werd over handigd. De Heer Vinke eindigde zijn toespraak met de schoone woorden van Hebr. 13 20 21, in de opdracht van het album gecalligrapheerd „De God nu des vredes, die den grooten Herder „der schapen, door het bloed des eeuwigen Testaments, „uit de dooden heeft wedergebracht, namelijk onzen „Heer Jezus Christus, Die volmake u in alle goed „werk, opdat gij Zijnen wil moogt doen werkende in „u hetgeen voor Hem welbehagelijk is, door Jezus „Christusdoor welken zij de heerlijkheid in alle „eeuwigheid. Amen." Diep geroerd dankte Ds. van Leeuwen met een woord uit de diepte zijns harten voor al de bewijzen van sym pathie, vriendschap en liefde hem op dezen feestdag in zoo ruime mate betoond. In blijde, feestelijke stemming keerde ieder huiswaarts, zeker met de bede in het hart, dat God onzen herder en leeraar zegene en tot een zegen stelle tot in lengte van dagen. Bloemendaal, 28 Febr. 1917. K.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1917 | | pagina 3