2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 14 Oct. 1917. Voor eiken dag. Mededeelingen. Maar bovenal wijzen we op de geestelijke schade, welke allerwege wordt aangericht. Het recht Gods, dat naast erkenning van Zijne hoogheid de eerbiediging eischt van het recht der volken onderling, der groote en der kleine, wordt vertreden. Schande wordt gebracht over den naam van Christus, die niet wil, dat er vijandschap en haat, maar verzoening en dienende liefde onder de menschen wonen. Er is geen juiste mededeeling meer, maar verberging der feitenniet de waarheid, maar de schijnvoorstelling be- heerscht de gedachten en oordeelvellingen. Men zoekt steun in de verheerlijking van het eigen en de verachting van het andere volk, zonder eenige ruimte te laten voor onderlinge waardeering. Over en weer wordt Gods wraak over de tegenpartij ingeroepen, alsof men zelf zonder zonde was en ondoordacht wordt de leuze opgenomen geen vrede zonder overwinning een gedachte, die met den geest des Evangelies van Jezus Christus ten eenenmale in strijd is. Zoo worden de gewetens verkracht. Onberekenbare schade aan den Christelijken geest dreigt bij toeneming het gevolg te worden van de voortzetting van den oorlogde geestelijke goederen, waarover de Kerken moeten waken, gaan verloren en het werk der Zending, de heilige roeping der Christen-natiën tegenover de wereld, wordt met onvruchtbaarheid geslagen. Welken indruk toch moeten de niet-christelijke volken, voor een deel mede in den oorlog betrokken, ontvangen van een Evangelie, dat zij door zijn eigen belijders zien te schande gemaakt? De Kerken kunnen onder dit alles niet langer zwijgen. Zij mogen geen oogenblik de gedachte toelaten, dat op grond van welke overweging ook voortzetting van den krijg ge wettigd zou zijn, maar achten het veeleer den plicht der natiën met alle kracht te streven naar een vrede door overleg. Hoe zou overwinningsroem kunnen wegnemen al het leed, de smart en ellende, waarin de volken al dieper worden gestort Welke overwinningsbuit zou kunnen opwegen tegen den blijvenden wrok en smeulenden haat, die bij overwonnenen worden gewekt? Daarom richt zicht zich de dringende bede der Kerken tot regeeringen en volken om eindelijk tot bezinning te komen en zich de hooge roeping bewust te worden, waartoe God de Christennatiën heeft gesteld. Bij de ootmoedige erkenning, de verdere voortzetting van die taak te hebben verbeurd, zij de innige bede, dat Hij nog genadig moge zijn. Voor wie naar Zijn woord luisteren wil, is het niet twijfel achtig, wat te doen staatwant voor volken en personen geldt de eischZoo wie den naam van Christus noemt, sta af van ongerechtigheid. Daarom roepen wij in Zijnen Naam terug van de macht der wapenen tot de erkenning en toepassing van het recht, Dan zal de vrede, waarnaar het vurig verlangen uitgaat, niet op kunstmatige wijze behoeven te worden gezocht, maar zekerlijk gevonden worden. De Protestantsche Kerken in Nederland: De Nederlandsche Hervormde Kerk. De Gereformeerde Kerken. De Doopsgezinde Sociëteit. Het Evangelisch Luthersch Kerkgenootschap. De Christelijke Gereformeerde Kerk. De Remonstrantsche Broederschap. De Unie van Baptisten Gemeenten. De Bond van Vrije Christelijke Gemeenten in Nederland. Het Hersteld Evang. Luthersch Kerkgenootschap. Verzameld door C. B. Laten wij de zorg van tijd, wijze en plaats van ons sterven onvoorwaardelijk over aan Hem, die Zijne vrienden nooit minder verlaat dan in de ure des doods, en zien wij slechts toe voor dit ééne bereid, waarlijk bereid te zijn. Goethe. Soms zou men haast gelooven, dat de kinderen der wereld 't best weten hoe een christen moet handelenzij worden door niets verhinderd alle gevolgtrekkingen te maken, die gemaakt moeten worden. Vinet. Gehoorzaamheid, gelijk Jezus die opvatte, kan niet uit vrees voortkomen, want dan is zij slechts vermomde on gehoorzaamheid. De gehoorzaamheid van Jezus is gehoor zaamheid uit enkel liefde. Fairbairn. De Satan laat zich niet door geweld overwinnen den met het zwaard slaanden Petrus brengt hij ten val, maar den weenenden Petrus moet hij loslaten. E. Hij die goed weet te spreken weet ook te zwijgen. Archimedes. Ontevredenheid schijnt bij voorkeur juist het deel te zijn van hen, die het goed hebben. Pierson. De rechte, heilige bidders zijn wel zeldzaam, maar toch levert de wereld er wel enkelen ophier of daar schuilt in een verborgen hoekje nog wel een kruisdrager, die veel vuriger bidt dan tal van anderen, die in vrijheid, gemak en overvloed leven. Bengel, Zandvoort. Alle stukken voor den Zondagsbode moeten des Dinsdags vóór 2 uur bezorgd zijn bij Ds. P. M. te Zandvoort. De catechisatie-uren voor de meisjes zijn vastgesteld als volgt Maandagavond van8—9 uur: groote meisjes. 3-4 1 Woensdagmiddag,, 4—5 meisjes van 13—17 jaar. 5-6 Woensdagavond van 8—9 groote meisjes, te beginnen a.s. Maandag 15 October. Donderdag 18 Oct. om uur zal de huwelijks-inzege ning plaats hebben van W. Th. Schulze en E vanderWerff. Heeren Kerkvoogden deelen mede, dat de extra collecte voor de kerk, Zondag 7 Oct. gehouden, heeft opgebracht f 15.85. Burgerlijke Stand van Zandvoort. 5—12 Oct. 1917. Ondertrouwd J. F. Dees en J. Kemp. J. de Roode en E. Bol. Getrouwd P. Bol en J. Hagedoorn. C. Kerkman en E. Bol. Geboren Cornelia, dochter van A. O. J. Rees en E. J. Schimmel. Overleden A. Cazander 22 jr. K. Paap 7 jr.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1917 | | pagina 3